Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal dekret, který státu v době stanného práva umožní přebírat vedení podniků neplnících u vojenských zakázek dodací lhůty. Informovala o tom agentura Reuters.

Výnos umožní ministerstvu průmyslu jmenovat nového externího správce, který převezme řízení takových společností. Z dekretu vyplývá, že práva akcionářů a pravomoci řídicích orgánů budou moci být pozastavena „až do zrušení stanného práva“, uvedl list Rossijskaja gazeta.

Putin v říjnu vyhlásil stanné právo ve čtyřech oblastech Ukrajiny, které Moskva částečně ovládla a prohlásila je za své území. Většina zemí pokus o anexi odsoudila jako nezákonný. Po více než roce války proti Ukrajině Putin nerozšířil stanné právo na celé Rusko, ale fakticky uzpůsobil ekonomiku válečné výrobě. Zbrojní podniky pracují nepřetržitě na tři směny, aby uspokojily potřeby armády, připomíná Reuters.

Nový dekret by se vztahoval na společnosti, které „porušují své závazky vyplývající ze státní zakázky, včetně toho, když neučiní opatření k zajištění dodávek zboží“. Na otázku, zda by v některých regionech Ruska mohlo být zavedeno stanné právo, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dříve odpověděl, že je to výsadní právo prezidenta. Neřekl však, že Putin takový krok chystá.