Dubajský podnikatel Raza Jafar původem z Pakistánu, který se z chudoby vypracoval až na jednoho z nejbohatších mužů světa, se v posledních letech intenzivně věnuje filantropii.

„Respekt jednoho člověka ke druhému nesouvisí s výší jeho konta,“ říká Jafar, majitel developerské společnosti ENSHAA PSC, která v Dubaji vlastní pětihvězdičkový hotel Palazzo Versace a mrakodrap D1, dokončený v roce 2015.

Čtěte také: 70 nejbohatších a 10 nejštědřejších Čechů v roce 2017

Sám ale vyznává skromnější způsob života. Ač má v iPhonu uložené číslo na amerického prezidenta i papeže Františka, rozhodně se nejedná o ten nejposlednější model, a když se mu podíváte na levé zápěstí, místo švýcarských hodinek za stovky tisíc franků vidíte chytré hodinky s plastovým páskem.

„Koupil jsem je za 200 dolarů a nevím, proč bych měl mít jiné.  Stačí mi,“ říká Raza Jafar, který do Prahy přiletěl udělat přednášku o tom, co je podle něj filantropie a proč by se jí měl věnovat každý z nás.

„Zamyslete se nad tím, jak nakládáte s penězi a svým časem. To je ta nejdražší věc, kterou máte,“ říká podnikatel a dodává: „Nesmíme zapomenout na to, že charita neznamená jen dávat peníze, ale také pomáhat vlastní silou.“


Raza Jafar, Donatella Versace a šejk Tariq Bin Faisal Al Qassimi.

První velká zkušenost s charitativní prací pro Razu Jafara přišla, když v roce 2005 zachvátilo Pákistán ničivé zemětřesení. Jeho společnost nakoupila vše z obchodů, naložila to na náklaďáky a poslala lidem…

Dobře odvedená charita, říkáte si. Ale ne.

„Nakoupili jsme zboží kupříkladu za 100 dolarů, řidiči jsme zaplatili dalších 100 dolarů a na silnici jsme způsobili zácpu, takže se nic nedostalo k lidem včas.“

Když byly v Pákistánu povodně, byl už Jafar moudřejší. Vzal stejných 100 dolarů a šel rovnou za výrobcem.

„Tam jsem řekl – když vy věnujete svůj produkt v hodnotě 100 dolarů, my od vás nakoupíme to samé množství za dalších 100 dolarů. Tak všichni pomůžeme potřebným a vaše logo se objeví ve všech médiích. Takže najednou jsme za stejnou sumu opatřili dvakrát tolik věcí než v prvním případě,“ usmívá se dubajský podnikatel.


Raza Jafar přednáší na ABLForum 

Raza Jafar se pro charitu nerozhodl jen tak náhodou. Sám pochází z chudé pákistánské rodiny. Když mu bylo 18 let, začal podnikat s 200 dolary v kapse. Ale už tehdy chtěl dávat – i když nic neměl. Chodil tedy alespoň darovat krev. „Nic mě nestála, ale dokázala zachránit životy. Vždy tu je něco, co můžeme darovat. Pokud nemáte peníze, darujte svůj čas.“

Jafarův tehdejší byznys zaměřený na výrobu klimatizací, které byly v Pákistánu potřeba, rostl příliš rychle. I přesto, že byl malý podnikatel, odjel do Koreje a domluvil si schůzku s těmi nejlepšími dodavateli. Místo toho, aby ukázal svou nervozitu, jim řekl: „Pokud chcete, abych u vás podepsal smlouvu, musím si vás nejdříve půl roku testovat zadarmo.“ A oni souhlasili.

„Víte, nikdy se nesmíte bát, ani těch největších goliášů. Pokud věříte tomu, co děláte, a jste čestný člověk, uvědomte si, že se jste si rovní, a neustupujte ze svých cílů,“ vypráví miliardář, který momentálně žije v Dubaji a vlastní firmu zaměřenou na development.

Čtěte také: Nesmíte se bát. Jak kapitán bez moře zažehl v Olomouci turistickou revoluci

Na vrcholu své kariéry si ale uvědomil, že neustálé stoupání výš a výš mu nepřináší naplnění. „Když jsem stoupal, neviděl jsem nic jiného než špičku hory. Ve chvíli, kdy jsem na ní stanul, zjistil jsem, že jsem na ní sám a ten úžasný pocit nemám s kým sdílet, protože jsem nechal všechny pod sebou,“ reflektuje o svém úspěchu filantrop a developer.

Rozhodl se tedy, že svou dobře zajetou společnost odstaví tak trochu na druhou kolej a svůj čas začne věnovat filantropii.

„Zní to hrozně, ale za ta léta jsem zapomněl, jak žijí normální lidé. Proto jsem začal inkognito chodit na stavbu za svými dělníky, pracoval s nimi a nocoval v jejich ubikacích. To mě vrátilo zpátky na zem,“ vzpomíná Jafar, který dnes jezdí po světě a radí lidem, jak být dobrým filantropem.

„Učím filantropii i své děti. Od mládí pracují v nadacích podporujících oběti popálené kyselinou a děti s rozštěpem rtu. Například můj syn právě přednáší ve Vatikánu o tom, jak zamezit modernímu otrokářství, které je v poslední době bohužel opět na vzestupu. Jsem na své děti velmi pyšný,“ dodává lehce prošedivělý podnikatel.