skip to main content
Byznys

Koupím, co jsem prodal, a pak to znovu prodám. Passer chce ovládnout hlavní město českého byznysu

Mám tady srdce. To říká Radim Passer, když vysvětluje svůj nejnovější ambiciózní byznysový plán. Skoupit zpátky všechno, co už jednou prodal – a pak to znovu prodat na burze.

Radim Passer je jedním z nejúspěšnějších českých developerů. A taky nejoriginálnějších. Téměř celé své dílo soustředil do jednoho jediného místa – do pražské čtvrti mezi Pankrácí a Michlí do místa, z něhož udělal hlavní město českého byznysu.

Reklama

A jak sám říká, neudělal to sám, ale s pomocí Boží. Jako snad jediný český podnikatel se otevřeně a hrdě hlásí ke své víře v Boha. A radí se s ním i o svých byznysových plánech.

Ten nejnovější je spojený s největším byznysovým centrem v Česku, které Radim Passer buduje už 20 let. Dnes je tu 16 velkých kancelářských budov, v jeho kancelářích dnes sedí skupina ČEZ, UniCredit Bank, Škoda Auto, Microsoft, Hewlett-Packard nebo O2.

Reklama

Pokaždé když postavil novou budovu a sehnal do ní nájemníky, prodal ji se ziskem některému z investorů, většinou z nemovitostních fondů. A za peníze začal stavět budovy další. Až bude postaveno všechno, bude tu přes 300 tisíc metrů čtverečních kancelářských a komerčních ploch, bytový projekt, park.

Teď chce postupně všechny stavby, které kdysi investorům prodal, koupit zpátky. Letos kupuje za více než 800 milionů korun budovu, kde sídlí Microsoft. Do konce roku chce přidat ještě další, menší stavby. Příští rok chce koupit další dva až tři kancelářské domy a totéž v roce 2016. Do konce dekády chce mít pod kontrolou celý projekt a pak ho přivést na burzu. Financovat to celé chce přes vydání dluhopisů – za půl miliardy už jsou na trhu – a pak je vyměnit za akcie nové společnosti.

Passera při téhle operaci ale nevede jenom srdce. Chce dobře uložit svoje peníze. „Znám to tady jako nikdo jiný a pro mě jsou to nejrozumněji investované peníze,“ vysvětluje. Riziko operace pochopitelně souvisí s tím, jak se mu nakonec podaří vstup na burzu a výměna akcií za dnes vydávané dluhopisy.

V Passerově office parku je i komunitní centrum adventistů sedmého dne. To je církev, k níž Radim Passer náleží, pomáhá ji financovat. Zrovna teď celý měsíc od neděle do čtvrtka v centru přednáší na téma Ježíš, tvá naděje. „Jsem pánubohu vděčný, že mohu připravovat již osmou sérii evangelizačních přednášek za posledních pět let. Směl jsem být svědkem mnoha desítek životů proměněných Boží mocí a stále proměňovaných k Božímu obrazu nesobeckosti a lásky. V byznysovém prostředí to možná není zrovna „trendy“, nicméně věčný život má neporovnatelně vyšší hodnotu ve srovnání s pomíjivými hodnotami našeho sekulárního prostředí,“ píše v pozvánce na kázání Radim Passer.

Reklama
Reklama