skip to main content
Miliardáři

Radovan Vítek má problém. V Provence musí zbourat svůj palác za půl miliardy

Gordes je skalní a nanejvýš malebná vesnička v Provence, která se pro svůj půvab objevila i v krásném filmu Ridleyho Scotta Dobrý ročník. Jedním ze světoběžníků, kterého uchvátila, je i třetí nejbohatší Čech Radovan Vítek.

Vládce impéria CPI Property Group si na úpatí Gordes před více než deseti lety skrze svou monackou společnost Ciskey pořídil venkovský statek zvaný Les Dilais. V říjnu 2012 pak předložil úřadům návrh na rekonstrukci budovy o rozloze 200 čtverečních metrů.

Hodnota nemovitosti se pohybuje okolo půl miliardy korun.

Jak informoval deník La Provence, výsledkem je však „palác“ o rozloze 1300 čtverečních metrů, který má dvě patra a suterén. A na stavbu takového rozsahu Vítek neměl stavební povolení, což projednával soud v Avignonu už letos v březnu. Verdikt?

Třetí nejbohatší Čech, označovaný v deníku La Provence jen jako „český miliardář“, se dostal do tak silného rozporu s tamním územním plánováním, že z rozhodnutí soudu musít stavbu zbourat. Hodnota nemovitosti se přitom podle informací Forbesu pohybuje okolo dvaceti milionů eur, tedy půl miliardy korun.

Reklama

Projekt této velikosti prý „není možné dodatečně legalizovat a šlo o jasnou snahu obejít předpisy“. Pohoří Luberon, na němž Gordes leží, je chráněnou krajinnou oblastí, což Vítkovi pochopitelně také do karet nehrálo. Firmě Ciskey byla, stejně jako dané architektonické kanceláři, uložena statisícová pokuta v eurech. Do půl roku pak musí dojít k demolici stavby.

Na Vítkův počin si už před lety stěžovali někteří tamní obyvatelé, kterým vadilo jednak zbourání částí starého statku, ale také znepřístupnění venkovské cesty vedoucí přes pozemek či plot připomínající vězení. Původní statek prý šlo přestavět.

Nařízená demolice je nicméně podle informací deníku La Provence při zpoždění penalizována částkou 500 eur za den, což by mohlo indikovat, že k ní v termínu nemusí dojít. Sám miliardář se k situaci zatím nevyjádřil.