Sedm luxusních hotelů, které patří k tomu nejlepšímu ubytování na ostrově Hvar v Chorvatsku, definitivně ovládl realitní magnát Radovan Vítek. Minulý týden chorvatské centrum pro restrukturalizaci státního majetku CERP odsouhlasilo prodej svého téměř třetinového podílu v resortu Sunčani Hvar do rukou Vítkovy skupiny CPI PG. Ta už ve firmě veřejně obchodované na záhřebské burze vlastnila 61,95 % a teď bude mít sílu na vytěsnění zbylých akcionářů a její stažení z parketu.

Podíl přišel Vítka na zhruba půl miliardy korun, další peníze mohou jít na vytěsnění. Chorvatům nejprve nabízel 21,3 kuny za akcii, později přihodil na rovných 24 kun. Chvíli přitom dokončení procesu vypadalo na hraně, agentura si totiž nebyla jistá, zda by neměla počkat na novou vládu, která vznikne až po létě. „Vývoj vítáme, umožní nám projekt dále rozvíjet a investovat do něj,“ uvedl šéf CPI PG Martin Němeček pro Forbes. Sunčani Hvar patřilo Orcu, kde má Vítek také podíl. To do něj investovalo, ale kvůli finančním potížím ho postupně začalo prodávat. Do CPI PG nakonec doputoval původní dvaašedesátiprocentní podíl přes slovenské investory.

Výnosy skupiny CPI PG z pronájmu v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o osm procent na 57 milionů eur, provozní zisk se meziročně mírně zvýšil ze 45 na 48 milionů eur. Růst byl tažen především novými akvizicemi. Naopak čistý zisk v prvním čtvrtletí klesl. Skupina CPI PG měla na konci března čistou hodnotu aktiv měřeno přes EPRA NAV 1,75 miliardy eur, v přepočtu zhruba 47 miliard korun. Radovan Vítek v ní vlastnil 92 procent.