skip to main content
Byznys

Radovan Vítek už je největším českým hoteliérem, jeho CPI ukáže rekordní zisk

Čtvrtý nejbohatší Čech a realitní dravec Radovan Vítek dal svým lidem zelenou k prezentaci své skupiny CPI Property Group ve velkém stylu.

Zatímco v Lucembursku probíhalo představenstvo schvalující rekordní hospodářské výsledky za loňský rok, v pražském butikovém hotelu Buddha-Bar dnes šéf dceřiné CPI Hotels Jan Kratina představoval novinky z oblasti hoteliérství.

Neopomněl při tom zdůraznit, že firma už je z hlediska osmi tisíc lůžek, na nichž loni přespalo 1,5 milionu lidí, největším hotelovým řetězcem v Česku. Za ní jsou pravděpodobně Orea Hotels Petra Lukeše a EuroAgentur, kterou vybudoval a následně prodal významný český hoteliér Viliam Sivek. Ten dříve vedl hokejovou Spartu a v 80. letech slavný hotel Pyramida na Břevnově.

Reklama

Podle Kratiny CPI Hotels do tří let postaví nový hotel Clarion v Brně, začne s rozšířením Clarionu v Českých Budějovicích, vybuduje luxusní hotel v Českém Krumlově a přivede také do Česka americkou značku Comfort Hotels, která bude znamenat nabídnutí levnější alternativy v jejím portfoliu 29 hotelů.

Vizualizace nového hotelu Clarion, který do tří let vyroste v Brně. 

Další hotely pak vlastní Vítkova CPI Property Group (CPI PG) napřímo v Itálii, na ostrově Hvar, kde je největším hotelovým ubytovatelem, a také v Budapešti. Během tří let by měly být ve skupině investovány do hoteliérství zhruba dvě miliardy korun, a počet přenocujících by se tak měl zvýšit ke dvěma milionům ročně.

Zdroje na investice by být měly. Skupina CPI PG zveřejnila předběžný neauditovaný odhad hospodářských výsledků, podle nichž za rok 2017 její čistý zisk přesáhl 660 milionů eur (v přepočtu téměř 17 miliard korun) a čistá hodnota aktiv se zvýšila na 3,9 miliardy eur.

Toto číslo lze interpretovat jako ohodnocení firmy očištěné o dluhy a promluvilo do něj především přecenění realitního portfolia v Berlíně směrem nahoru na základě znaleckého posudku. Zároveň loni klesla míra zadlužení na 45 procent. Oficiální čísla by měla být vydána ve čtvrtek večer, ale neočekává se zásadní změna.

Reklama

Radovan Vítek ve skupině vlastní podíl ve výši 81 procent (91 % hlasovacích práv) a hojné a pozitivní byznysové časy, při nichž se ekonomický boom ve střední Evropě propisuje i do cen realit, mu může kazit jen žaloba na jeho matku Miladu Malou ve výši 30 miliard korun.

Tu podala skupina Investhold, která tvrdí, že do CPI investovala 9,1 miliardy korun, jež měla nepřímo zajištěné právě přes Miladu Malou polovinou Vítkovy skupiny. Dosud z nich prý ale neviděla zpátky ani korunu.

Investhold, za nímž zřejmě stojí vyšetřovaní miliardáři Marek Čmejla a Jiří Diviš, nešetří ve svém mediálním útoku zajímavými detaily. Ty mohou potvrzovat, že časté spekulace z trhu o tom, že Radovan Vítek má za sebou skryté investory, jsou (nebo alespoň byly) pravdivé.

Podle nich tak například vzájemně odsouhlasené ocenění skupiny CPI bylo ještě před čtyřmi lety jen zhruba 26 miliard korun. Mezitím došlo k získání portfolia německých nemovitostí po bývalém Orcu, přesto je to významný rozdíl oproti aktuální čisté hodnotě aktiv ve výši 3,9 miliardy eur, tedy v přepočtu téměř rovné stovce miliard korun.

Prakticky čtyřnásobný. Dnešní vedení CPI PG všechny nároky Investholdu odmítá, stejně jako jeho výroky.

„Znovu prohlašujeme, že skupině Investhold žádné finanční prostředky nedlužíme a s tou společností nejsme ve smluvním vztahu. Ve zprávě je hrubě zkreslená realita i zřejmé nesmysly. Nikdo rozumný si nemůže myslet, že by pan Vítek prodal polovinu CPI za 8 miliard korun, když bylo jasné, že její hodnota neustále poroste,“ uvedl již dříve mluvčí CPI PG Jan Burian.

Sám Radovan Vítek to označuje za bouři ve sklenici vody a přes zimu v Česku obvykle moc nepobývá. Pravděpodobně tak bude chybět i příští neděli na zahájení nové dostihové sezony ve Velké Chuchli, která se letos poprvé pojede pod taktovkou rodiny Vítkových, a spolu se svou paní Marií se na dostizích ukáže až v květnu.

Vítkovi na přelomu roku získali klíčové firmy, jež závodiště provozují a spoluvlastní. Vrcholem zahajovacího odpoledne tak bude hlavně 91. ročník Gomba handicapu, tradičního otevíracího dostihu pro čtyřleté a starší sprintery.

Reklama
Reklama