Rakouská společnost Raiffeisen Bank International upustila od plánu koupit podíl 24,1 procenta v rakouské stavební firmě Strabag. RBI to 8. května oznámila v tiskové zprávě. Podíl dříve vlastnil ruský oligarcha Oleg Děripaska, který se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu stal terčem západních sankcí, uvedla agentura APA. Hodnota podílu činí podle agentury Reuters 1,5 miliardy eur (37,5 miliardy korun).

RBI chtěla transakci uskutečnit prostřednictvím své ruské divize. Chtěla tak převést do Rakouska část zisků divize, které se nyní v Rusku hromadí kvůli restrikcím, jež Moskva uvalila na výplatu dividend do zahraničí.

Plán se ale kvůli spojitosti podílu s Děripaskou stal terčem kritiky, mimo jiné i ze strany amerických úřadů. Američtí vládní činitelé se podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters domnívají, že Děripaska by měl z transakce prospěch.

Děripaska vlastnil podíl prostřednictvím své společnosti MKAO Rasperia Trading. Tu však nedávno koupila ruská firma Iliadis, která podle RBI nepodléhá sankcím, píše APA.

Raiffeisen Bank International má nyní v Rusku největší zastoupení ze západních bank. Loni RBI v Rusku vydělala 1,8 miliardy eur, na jejím celkovém zisku se tak ruské aktivity podílely zhruba polovinou.

Banka kvůli pokračujícím aktivitám v Rusku čelí už delší dobu kritice. V tiskové zprávě z 8. května uvedla, že od začátku války na Ukrajině své aktivity v Rusku výrazně omezila a že bude dál pracovat na tom, aby se ruské divize zbavila.