Loni na jaře vymyslel Daniel Kvak se svou ženou Karolínou, jak by mohla umělá inteligence pomáhat v boji s pandemií. Brzy se k nim přidal i Matěj Misař a společně vytvořili Carebot. Startup s globálními ambicemi, který lékařům šetří čas a pomáhá jim lépe vidět. Za sebou mají pořádnou jízdu a míří rychle dál. 

Březen 2021

Daniel Kvak, který se dlouho věnuje umělé inteligenci a strojovému učení, a jeho manželka a antropoložka Karolína přemýšlejí, jak spojit své znalosti a pomoct v boji s pandemií.

Když je napadne, že by šlo využít umělou inteligenci pro rozpoznávání covidu z rentgenových snímků plic, chybí už jen pár hodin k prvnímu modelu. Daniel Kvak si sedá k počítači a během jednoho večera a noci vytvoří a natrénuje první model umělé inteligence, která by měla pomoci lékařům.

Než šel spát, napsal o svém vynálezu na sociální sítě. Když ráno vstal, nevěřil svým očím. Jen na LinkedInu vidělo jeho příspěvek padesát tisíc lidí. A hlavně okamžitě dostal mnoho komentářů od lékařů, že se jim to líbí a rádi by mu s tím pomohli dál.

Všiml si toho i Matěj Misař, který se dřív věnoval v médiích zdravotnictví, a okamžitě se Danielovi ozval, že mu pomůže dostat nový projekt do světa.

Duben

Začínají spolupracovat s lékaři a ověřují, jestli jejich model bude fungovat i v praxi. Objíždějí specialisty a ladí systém, aby co nejvíc vyhovoval lékařům. Ze záměru vytvořit nástroj, který z rentgenu plic odhalí covid, se rychle posunuli k širšímu využití.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium