O zbytky finančního ústavu Sberbank Europe má zájem rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International. Dceřiná společnost ruské banky Sberbank je v likvidaci, její hodnota se odhaduje na 300 milionů eur, zhruba sedm miliard korun.

S odvoláním na informace týdeníku Falter o tom ve středu informovala rakouská média. Sberbank v Evropě zkrachovala po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu.

Rakouská centrální banka jako příslušný sankční orgán schválila zahájení procesu vyhodnocení a přípravy na případný nákup akcií Sberbank Europe AG v likvidaci, sdělila Raiffeisen Bank International rakouské agentuře APA.

Raiffeisen Bank International podle Falteru pověřila auditorskou společnost PwC a právnickou firmu Baker McKenzie, aby provedly prověrky, které se týkají možného převzetí zbytku Sberbank Europe. Projekt funguje pod krycím názvem Red Bird.

Prodejcem zbytků společnosti Sberbank Europe v likvidaci by každopádně byla ruská mateřská společnost – a tedy de facto ruský stát, který má nad Sberbank kontrolu. Vzhledem k převládajícím sankcím nemohou výnosy z prodeje jít přímo do Ruska, ale mohou být vyplaceny na vázaný účet.

„Kreml by pak měl v zahraničí miliony aktiv, ke kterým nemá přístup,“ píše Falter.

Sberbank Europe se dostala do potíží kvůli masivnímu odlivu peněz a následným sankcím proti Rusku. Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. Česká národní banka už na začátku května pravomocně odebrala bance licenci a pražský městský soud následně poslal banku do likvidace.

Kroky k odnětí bankovní licence zahájila Česká národní banka loni 28. února, čtyři dny po začátku války na Ukrajině.