Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.

Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Rekord!

Pandemie koronaviru se u našich západních sousedů rozjela k novým rekordům. Sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených na sto tisíc obyvatel za poslední týden, už překročila číslo 213. Tak vysoko ještě nikdy nebyla – jen v pondělí přibylo skoro 22 tisíc nově nakažených.

Lékaři varují, že hrozí kolaps nemocnic a zaplnění jednotek intenzivní péče. S růstem pandemie začíná růst i zájem o očkování. Ozývá se i návrh na povinné očkování zdravotníků nebo návrat bezplatných testů.

Představitelé stran budoucí spolkové vlády se navíc shodují, že do práce má nově smět jít jen ten, kdo je očkovaný, uzdravený nebo negativně testovaný, a to denně. Ministerstvo práce nyní chystá odpovídající zákon.

Výhra v laborce

Objev vakcíny proti koronaviru z laboratoře německé biotechnologické společnosti BioNTech pomáhá nejen milionům lidí po celém světě, ale pořádnou injekci záchrany dává i městu, ve kterém sídlí. Mohuč je známá jako centrum karnevalu a dluhů, to se má nyní změnit.

Díky daňovým příjmům, které teď do městské pokladny prostřednictvím BioNTechu přitečou, je z Mohuče rázem movité centrum. Původně tamní radní pro letošek počítali s minusem v rozpočtu ve výši 36 milionů eur, teď se můžou těšit na neuvěřitelný zisk ve výši jedné miliardy a devadesáti milionů eur k tomu.

„Pro město je to historická šance,“ říká starosta Michael Ebling. Z nečekaných a nevídaných příjmů chtějí jednak zaplatit městské dluhy, ale hlavně pořádně investovat nejméně miliardu eur a udělat z Mohuče celosvětové centrum biotechnologií.

Město už si vyhlédlo třicet hektarů pozemků, na kterých má vzniknout zázemí pro síť biotechnologických společností a práce pro pět tisíc lidí.

Fronty na vakcínu

V Rakousku se rozjela „řízková panika“. Přesně tak média v zemi označují obrovský růst poptávky lidí po očkování proti koronaviru. Tamní vláda totiž nařídila, že do restaurací, ale třeba i ke kadeřníkovi nebo do kina, budou už smět jen očkovaní nebo uzdravení. Testy už stačit nebudou.

Zájem o vakcíny se vzápětí zvedl tolik, že jsou rakouská média plná záběrů dlouhých front lidí, kteří i hodinu čekají, až na ně přijde řada. Většinu z nich motivovala právě hrozba, že jinak nebudou moct zajít třeba na svůj oblíbený schnitzel.

Guten Appetit!

Když jsme u toho jídla, přiznávám, že Německo není zrovna synonymem gastronomického zázraku. Ale pozor, taky to není jen samá klobása a sauerkraut. Ostatně to vědí i v redakci CNN, kde vybrali dvacet (opravdu tolik!) nejlepších německých pokrmů.

Za mě tam ale kolegové mají chybu, v seznamu chybí geniální Senfeier! Tak Guten!