To si takhle vesele brouzdáte na Tinderu, ale rande z toho nekápne. Zato se narodí ten nejlepší z více než třinácti set evropských startupů. Jmenuje se Zario, zbavuje závislosti na mobilu a přišel s ním Ondřej Žák.

Aniž se nadějete, můžete snadno skončit v želízkách. Oklame vás zprvu, že tahle zábava vypadá nevinně, přesně v tom ovšem spočívá její nebezpečí – nenápadně vás sváže, zotročí, vezme vám svobodu. Zpravidla si to vůbec neuvědomíte, a pokud přece, pozdě, plantážníci, už jste v poutech.

Nevěříte? V tom případě naslouchejte Ondřeji Žákovi. O vlastní zkušenosti vám povypráví po mobilu, takže v ruce právě drží sluhu, který se stal pánem, ovládl ho, získal nad ním moc. V případě rodáka z Prahy však mobil nabytou moc zase pozbyl, původní role byly obnoveny, pánem je znovu Ondřej, telefon už zase užívá výhradně ze své vůle.

„Ale jeden čas jsem se na něm skutečně stal závislým,“ přiznává Žák ze švýcarského Curychu, kde už několik let žije.

„Dlouho jsem si přitom žádný problém nepřipouštěl, i když mi třeba táta s mámou říkali, že jsem na mobilu nalepený pořád. Až když mě šéfka v korporátu, kde jsem tehdy pracoval, na důležitém mítinku přistihla, jak sjíždím Tinder, a rozčílila se nad mou absolutní neprofesionalitou, uvědomil jsem si, že problém mám, a chtěl se ho rychle zbavit,“ vzpomíná.

„Jenže nešlo to, i když jsem s tím hrozně bojoval. Dal jsem si do iPhonu limity na jeho používání, ale samozřejmě jsem je ignoroval. O něco později si dokonce můj nejlepší kamarád na mou žádost nastavil rodičovskou kontrolu, ale i ta se dala obejít,“ říká.

„Protože jsem se absolutně nepovažoval za člověka se sklonem k jakékoli závislosti – alkohol nebo cigarety neměly v tomhle směru šanci –, hodně mě tenhle druh závislosti překvapil a byl jsem dost bezradný v tom, jak se z ní vymanit,“ dodává.

Byla to lopota, ale nakonec ze sebe Žák závislost setřepal. Tohle vítězství navíc přineslo bonus v podobě dalšího: dostavil se nápad, jehož výsledkem je Zario, vítěz EU Startup Summitu, v němž o prvenství usilovala konkurence početnější než zástupy za Mojžíšem, bojovalo o něj přes 1300 uchazečů. Zario všechny zdolalo díky tomu, že se jeho spolumajitel vysmekl z otrockých pout a z těch samých pout nyní pomáhá ostatním.