Krásné ráno, poslední únorový den byl historicky spjat s událostmi, které se povětšinou příliš nepovedly. Konec amerického seriálu M*A*S*H (1983), vražda švédského premiéra (1986), začátek kosovské války (1998) nebo volba Václava Klause za prezidenta (2003). Tak snad to dnešek rozstřelí. Tady už je výběr toho nejzajímavějšího z posledních hodin.


Máte 1 minutu?

(Ne)povedená synergie. PPF do toho řízla. Ruší populární platformu Voyo i nejnabitější sportovní televizi u nás. Místo toho na trh pouští Oneplay, jež má divákům nabídnou vše na jednom místě. A taky za víc peněz. Geniální byznysový tah, nebo reputační náraz? Odpovídá šéf TV Nova Daniel Grunt.

Nepovedený Trump. Rázných kroků, které staronový americký prezident zavádí, je pomalu tolik jako obviněných v kauze Motol. Naposledy nejmocnější muž planety oznámil, že vypoví takřka všechny smlouvy mezinárodní pomoci a zavede pětadvacetiprocentní clo na veškerý evropský dovoz, nebo se zasadil o návrat stíhaného influencera Andrewa Tatea zpět do vlasti.

(Ne)povedená ekonomika. Zatímco premiér a prezident rozdávají peníze, tuzemské hospodářství zpomaluje. Pravda, letos poroste, ale méně, než se čekalo. Alespoň to ukazuje zhoršený výhled Evropské banky pro obnovu a rozvoj.



Máte 5 minut?

Nepovedené Chorvatsko. Český prodejce sportovních potřeb Sportisimo se po dvou letech stáhl z Jadranu. Trh neprosperoval, jak si firma, vlastněná jedním z nejbohatších Slováků Martinem Kúšikem, představovala. Nejspíš si neuvědomila, že Češi vozí všechno s sebou.

Povedené Chorvatsko. Michelina si ovšem od nás nepřivezou, protože – jak nedávno popsal kolega Ondřej Kinkor – situace kolem proslulých kuchařských hvězd v Česku zamrzla. Teplický podnikatel Jaroslav Třešňák tak ve svém rijeckém Hiltonu vybudoval vlastní špičkovou restauraci. Na ni a na celý hotel za 2,5 miliardy mu dohlíží Slovák Peter Dandar.

Povedená Dubaj. To na Blízký východ Češi jezdí s napěchovanými debetkami (či čerstvými hypotékami). Aura arabské metropole, která přitahuje majetné z celého světa, totiž okouzluje i naše spoluobčany. Ti tam potřebují (či chtějí) mít kde bydlet. A od toho jsou tu další Češi. Makléři a „makléři“. Vždyť kdo by se nechtěl přiživit na největším realitním trhu s nemovitostmi nad deset milionů dolarů.

Tip Forbesu: Povedený může být i pobyt v Poděbradech, ať už pro jednotlivce, či firmy. Atmosféra kolonády, šum Labe i prvotřídní péče o tělo a mysl jsou pro to skvělým předpokladem. A ta místní gastroscéna!


Máte 10 minut?

Povedený Omán. Kéž by! Česká automobilka s německým vlastníkem by si to tuze přála. Aktuální vstup na území sultanátu má Škodovce pomoct zacelit díry v karoserii po vycouvání z Ruska a zpomalení byznysu na čínském trhu.

Povedené daně. To si tuze přejeme všichni. Úspěšně vyplnit růžový formulář se rovná složení certifikátu z ománské arabštiny, a tak každý blbuvzdorný manuál má téměř cenu nemovitosti v Dubaji. Obzvláště když člověk investuje, doluje zlato nebo těží bitcoiny. Jeden takový dala dohromady kolegyně Jana Divinová.

Povedená akcie. Nvidia roste, navzdory čínské konkurenci. Americký výrobce polovodičů zvyšuje tržby, zisk i potěšení svých investorů. Jste-li mezi nimi, budiž vám přáno! Jen se raději vraťte na předchozí odstavec.

Nepovedená akcie. Když Pilulka před téměř pěti lety vstupovala na burzu, nabrala stovky milionů a její hodnota vylétla o stovky procent. Nyní je firma poloviční, s dluhy a bez svých zakladatelů. Bratři Martin a Petr Kasovi definitivně skončili v jejím vedení.

Dnes, před šestasedmdesáti lety, se taky narodil Pavel Rímský. A to se – uznejte sami – povedlo!

Tak nechť se daří více věcí!

Robert, Forbes