Proč tolik filmů začíná scénou, ve které hlavní postava zaspí? Drahocenné první minuty dne, často označované za jeho nejdůležitější část, mají moc udávat tón následujících patnácti hodin – v dobrém i ve zlém.

Ranní rutinu se svými fanoušky sdílí řada známých osobností. Meditují, konzumují až skoro alchymicky namíchané freshe a smoothies, nechávají se hýčkat v kosmetických salonech… Ne, že bychom nechtěli znát, jak svůj den zahajuje Kim Kardashian nebo třeba Cristiano Ronaldo, ale šance, že zvládneme jejich postupy napodobit, je často mizivá.

Na tipy, pomůcky, vychytávky, návyky a produkty, díky nimž přijdeme do práce včas se suchými vlasy a čistou hlavou, se proto musíme ptát spíš profesionálů. Ačkoli žádná z následujících moudrostí není ničím šokujícím, jedná se o ověřené fungující metody. A mohly by proto zabrat i ve vašem případě.

Připravte si věci ještě před spaním

Důležitou součástí ranní rutiny bývá několik rychlých úkolů, které se však dají zvládnout večer před spaním. Nejčastěji opakovaným poznatkem je příprava oblečení. „Ráno jsem jako zombie a neumím si vybírat oblečení na poslední chvíli. Všechno si raději už večer rozložím na židli, a to včetně spodního prádla, bot a šperků. Dokonce i pár kontaktních čoček si položím na umyvadlo,“ svěřila se jedna kolegyně.

Totéž platí pro oběd nebo svačinu. Příprava jídla vám zabere třeba třicet sekund, které se budou po probuzení víc než hodit. Domácí slunečnicová semínka se ráno nemusí zdát důležitá, ale díky nim nepůjdete ve čtyři odpoledne k automatu pro méně ctnostné pochutiny. Jedním z triků je také ukládání klíčů nebo telefonu na stejné místo.

Odolejte ranním dřímotám

Tato část přivádí mnoho lidí do rozpaků. Kdo si vzpomene na své nejlepší úmysly začít den dřív, když pouhé ťuknutí do mobilu může prodloužit noc o několik blažených minut?

Budík na mobilním telefonu však vedle postele způsobí víc škody než užitku. Nechte ho mimo dosah a ujistěte se, že je na místě, kde uslyšíte alarm. Zbavíte se tak pokušení odpovídat na e-maily nebo civět na obrazovku ve tři hodiny ráno. A námaha, kterou vynaložíte, abyste ho vypnuli, vám pomůže setřást dřímotu. Prevencí nechtěného zaspání může být i úplné vypnutí funkce „odložit“ buzení.

Neodkládejte cvičení

Mnoho lidí doporučuje ranní cvičení, které spolehlivě zaručí vyšší hladinu energie po celý den. Navíc nehrozí, že trénink prohraje večerní souboj s vínem a televizí. Chcete tedy cvičit ráno? Udělejte rozhodnutí ještě noc před tím a připravte si sbalené potřeby do posilovny až ke dveřím. Mezi tipy, které mají překonat ranní lenost, dokonce patří spánek ve sportovním oblečení.

Nevynechávejte snídani

Doporučení týkající se nejdůležitějšího jídla dne bývají jednotná: snídaně musí být jednoduchá a snadno přenositelná. Velké oblibě se těší například smoothies, které stačí rozmixovat, nalít do vhodné sklenice se šroubovacím víčkem a hodit do tašky.

Zajistěte si, aby nápoj cestou do práce vydržel studený. Můžete jej například před sprchou ještě alespoň na chvíli vložit do mrazáku a vytáhnout ho až ve chvíli, kdy budete připraveni odejít z domu. Případně do nápoje narychlo namixujte mražený banán.

Dojíždění nemusí být nuda

Stejně jako se zvířata přizpůsobují novému prostředí, přizpůsobují se lidé dojíždění. Hledají například způsoby využití telefonu v případě, kdy ztratí signál. Někdo si proto ukládá pracovní četbu a výzkumy ve formátu PDF, aby k nim měl přístup třeba i ve vlaku. Uživatelé sociálních sítí typu Twitter si zase před cestou metrem nechají načíst příspěvky zveřejněné během posledních osmi hodin.

Obrovským „game changerem“ může být jízda do práce na kole. Cvičení, při kterém nemusíte s nikým mluvit, vidíte okolní svět a během kterého se díky čerstvému vzduchu postupně probouzíte? Co si přát víc, než snad jen možnost se v práci osprchovat a převléknout.

Pracuji z domova a nic z toho se mě netýká!

Rada pro takové šťastlivce zní: oblečte se. Práce z domova vám sice dává možnost vyřídit e-maily z postele, zatímco na sobě máte pyžamo, ale nedělejte to. Vnukne vám pocit, že trvá čas na odpočinek.