Na bleskové přebírání provozu vleků a lanovek jsou ve slovenské horské skupině Tatry Mountain Resorts (TMR) mistři. Když v roce 2012 začínali svou éru ve Špindlerově Mlýně, provoz se jim dostal do rukou až v půlce listopadu, tedy zhruba měsíc před zimní sezonou. I tak se lanovky rozjely včas a kopce se zvládly zasněžit děly.   

Také v Rakousku, kde skupina letos začíná úplně novou epizodu svého sněhového byznysu, jí stačilo pár týdnů, aby tamní areály Mölltal a menší Ankogel dostala pod svou kontrolu. 

Připomeňme, že finančník Igor Rattaj a jeho TMR koupili areály v polovině června

„Už několik týdnů tam máme svého člověka, který naše rakouské aktivity řídí. Provozní týmy samozřejmě zůstaly zachovány. Tamní personál je výborný a s minimální fluktuací. Výhodou je, že i původní majitel areály řídil centrálně. Na to navazujeme. Hodně věcí se řídí centrálně z TMR s tím, že přímo na místě máme Maxe Gottfrieda,“ vysvětluje provozní ředitel TMR Čeněk Jílek. Tamní prostředí prý zatím nového českého šéfa přijímá velmi dobře.

Čeněk Jílek, provozní ředitel TMR

Max Gottfried, ačkoli jeho jméno zní německy, je rodák z východních Čech. Patří mezi odchovance TMR ze Špindlerova Mlýna, kde řídil různé obchodní aktivity od lyžařských škol a půjčoven až po řízení Světového poháru žen, který se ve Špindlu konal letos v březnu. 

„To byla zatěžkávací zkouška, která nám ukázala, že Max je dobrá volba,“  popisuje Jílek s tím, že i jeho německé jméno a výborná němčina byly pro náročnou rakouskou misi určitě výhodou. Ačkoli Rakousko čelí nálepce země, kde to cizí byznysmeni, zejména v takto tradičních oblastech, nemají příliš jednoduché, Jílek zatím hovoří o vřelém přijetí. 

„Myslím, že tam pochopili, že jsme na jedné lodi. Korutany nejsou Tyrolsko, je nutné sem dostat více lidí. I místní očekávají, že jim s tím pomůžeme,“ popisuje současnou atmosféru Jílek. 

Přestože Mölltaler má více sjezdovek, díky ledovci výrazně delší lyžařskou sezonu a celkově vyšší nadmořskou výšku než třeba Špindlerův Mlýn, v návštěvnosti má alpský resort co dohánět. Zatímco Špindl v zimě navštíví něco kolem půl milionu lidí, Mölltaler napočítá zhruba 150 tisíc osob. Přepravní kapacity v obou areálech prý vydrží i třikrát vyšší návštěvnost. 

„A s tím musíme něco dělat. Nechceme vést boj o německého turistu, který po cestě k nám narazí na mnoho jiných alpských středisek. Koukáme se spíše na druhou stranu. Slovinsko, Chorvatsko, Maďarsko. A pak chceme samozřejmě potěšit Alpami i naše zákazníky v Česku, na Slovensku, v Polsku. Vždyť aktuálně máme v systému elektronických karet Gopass 1,2 milionu zákazníků. V tom je obrovský potenciál. Také jsme oslovili lyžařské svazy všech zemí, kde působíme. I to je cesta,“ zamýšlí se Čeněk Jílek, který dříve vedl coby ředitel právě Špindlerův Mlýn a loni povýšil do vedení celého TMR. 

Právě v obchodních věcech teď TMR chystá v Rakousku nejvíce změn. „Platební systém, Gopass, marketing, nové kontrakty. Jako všude, kde působíme, chceme obsáhnout celý řetězec služeb okolo. Půjčovny, restaurace, ubytování. Všechno si děláme sami, pak to začne být i byznysově zajímavé,“ dodává Jílek. 

Naopak žádné velké investice do lanovek či zázemí letos v létě nechystají. Výhledově se ale hovoří o výměně starší lanovky na samotný ledovec. TMR by také chtělo v areálu postavit hotel. Právě nedostatečné ubytovací kapacity jsou podle Jílka jedním z problémů obou menších korutanských areálů. TMR má k dispozici velký pozemek v srdci resortu, na kterém má vzniknout velký developerský projekt s 1500 lůžky.  

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

„Letos ale určitě nic z toho nestihneme. Přes léto chceme hlavně převzít provoz, služby. Výše investic a budoucí priority nám detailněji ukáže až první zima pod naším vedením,“ uzavírá Jílek s tím, že skupina přichází již v částečně rozjeté sezoně. Na ledovci Mölltal se totiž začalo lyžovat už ve druhé půlce června. Níže položené svahy ale mají ještě několik měsíců čas. 

Společnost Mölltaler Gletscherbahnen Gesellschaft mbH & CO měla roční zisk EBITDA kolem milionu eur. Nový majitel ze Slovenska očekává, že po prvotních investicích by se toto číslo mohlo znásobit až 2,5krát.