Třetí nejbohatší Čech a vládce realitní skupiny CPI Property Group cítí příležitosti v Itálii. Aktivoval kapitál ve výši stovek milionů eur, který je připraven vrhnout do místních realit. Trochu to tam prý připomíná Španělsko, jehož nemovitosti začínají být opět v kurzu, jenže v Itálii prý zatím chybějí velcí investoři, kteří by šroubovali ceny nahoru. „Je tam ke koupení hodně zajímavých projektů. Zkouším si to na něčem menším a dál uvidíme,“ uvedl Radovan Vítek pro Forbes.

To menší je 15 luxusních vil, které vzniknou na pozemcích, jež CPI PG spolu s developerským záměrem získala poblíž atraktivního resortu Porto Cervo na Sardinii. Hodnota projektu v očekávaných prodejních cenách je 30 milionů eur, v přepočtu zhruba 820 milionů korun. Aktuálně probíhá změna designu, do konce letoška by se mělo začít stavět. „Nemovitosti v Itálii byly často financovány bankami na hraně rozumných podmínek, věřitelé se dostali do problémů a banky teď portfolia vyprodávají za zajímavé ceny. Je to podobné jako ve Španělku, ale institucionální investory zatím Itálie láká méně, čehož chceme využít,“ dodává Vítkova pravá ruka, generální ředitel CPI PG Martin Němeček. Ve hře je zhruba pět projektů a investice až v řádech stamilionů eur, tedy několika miliard korun.

Konkrétnější být Vítek zatím nechce. Ačkoli má majetek ve Švýcarsku, v Německu či v Británii, velká italská investice mu chybí. Připravované vily na Sardinii – to jsou z hlediska celkového objemu aktiv skupiny CPI PG, jejíž akcie jsou v malém obchodovány na frankfurtské burze, pouze drobné. Na konci loňského roku činila čistá hodnota jejích aktiv podle standardů realitní asociace EPRA (zohledňuje i dluhy skupiny) 1,9 miliardy eur, přičemž Radovan Vítek oficiálně vlastní ve skupině podíl ve výši téměř 93 procent. Hospodářské výsledky byly loni také rekordní, čistý příjem z pronájmů vzrostl téměř o čtvrtinu na 187 milionů eur, v přepočtu 5,1 miliardy korun, a zadluženost klesla z 61,5 procenta na 55 procent.

„Jen za první pololetí 2015 se nám podařilo také refinancovat několik projektů za výhodnějších podmínek, čímž jsme získali zhruba 80 milionů eur. Máme dost hotovosti a rozhlížíme se, co koupit,“ dodává Němeček s tím, že firma uvažuje o získání ratingu na své dluhopisy a eurobondy, čímž by si mohla dále zlevnit financování.

„Letošek bude hodně o tom, jak nejlépe získat a využít levné zdroje z kapitálových trhů u nás i v zahraničí. Taková situace se nemusí opakovat a my ji využijeme pro další posílení skupiny a expanzi,“ připouští čtyřiačtyřicetiletý miliardář, jenž na jaře definitivně dokončil nákup britského sídla od bubeníka The Beatles Ringo Starra. V rozlehlém panství zhruba 40 mil od centra Londýna chce část roku pobývat hlavně kvůli školám pro své děti.

Po anglickém trávníku se bude Vítkovi kráčet každopádně lehčeji, dramaticky totiž změnil svůj jídelníček. Už před Vánoci z něj vyřadil všechny sacharidy a během několika týdnů zhubl zhruba 15 kilogramů. Dělá to i kvůli svému zdraví. Jeho proměna je tak výrazná, že jsme přistoupili k překreslení portrétu, který používáme v seznamu českých miliardářů. S Vítkovou novou vizáží se tak můžete seznámit poprvé dnes.

Vítek před a po done

 

Více se o Radovanu Vítkovi dočtete v našem webovém speciálu, nejnovější informace pak najdete ve speciální edici Forbesu Nejbohatší lidé světa, která je právě v prodeji.