Téměř stovka ohnisek ničivých požárů na řeckých ostrovech vyústila v zatím největší evakuaci v historii země. Zatím není jasné, jak velké škody živelní katastrofa napáchá, ani jak velkou část tamní infrastruktury zničí.

Se sčítáním majetkových škod i další obnovou by však mohla pomoci technologie s českými kořeny. Startup SpaceKnow, který před desíti lety založila dvojice Pavel Machálek a Jerry Javornický, analyzuje data ze satelitních snímků a staví díky nim obchodní modely.

Karlínská firma, která má své zastoupení v New Yorku i San Franciscu, na základě satelitních snímků například vyhodnocuje ekonomickou aktivitu ve městech či pozoruje válečné konflikty a předpovídá jejich vývoj. V případě ničivých požárů pak dokáže analyzovat poškozená území.

Satelitní snímek lesních požárů na Rhodosu
Optický satelitní snímek nízkého rozlišení z družice ESA Sentinel-2, kde SpaceKnow pomocí svých algoritmů detekuje požáry

„Už teď na snímcích vidíme a můžeme analyzovat ohniska požáru i to, kam se šíří. Požáry takového rozsahu jsou však v tuto chvíli už velmi dobře viditelné i bez satelitních snímků a dobře zmapované například pomocí helikoptér,“ vysvětluje Jerry Javornický.

Role českého nástroje proto přichází především v době po uhašení požárů.

„Zpětně můžeme analyzovat, odkud se požár šířil, kde bylo jeho ohnisko, a především vypočítat velikost zničeného území a určit, jak ničivé dopady měl oheň na infrastrukturu. Například vidíme, kde byla zničena jen částečně, což je samozřejmě cenná informace,“ popisuje.

Technologie, kterou měly dříve k dispozici pouze některé armády a která je dnes i díky SpaceKnow dostupná pro soukromé využití, tak v obdobných případech může být rozhodující pro přiřazení investic do obnovy poškozeného území.  

Předpovědět vznik požárů či jejich šíření do budoucna je však podle Javornického nemožné. Směr, kterým oheň postupuje ovlivňuje nevyzpytatelný vítr.

„I když na snímcích vidíme projevy, které by ke vzniku požárů mohly vést, jako je sucho nebo neobhospodařovaná území, jejich vznik bohužel zatím nikdo na světě předpovědět neumí,“ uzavírá Javornický.