Veronika Brázdilová v současné době pracuje na pozici CEO ve společnosti XEROX pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Předtím působila na vedoucích pozicích v oblasti obchodu a marketingu v O2, CCS, SGS a Eurotel. Do technologického byznysu se snaží jako žena vnést větší lidskost a empatii a současně měnit zajetá pravidla. Podporuje diverzitu na manažerských pozicích. Aktivně se také mnoho let věnuje leadershipu a mentoringu.


Lze se stát úspěšnou ženou v oblasti, která je dlouhodobě připisována hlavně mužům? Proč ne, sama jsem si to zkusila a jde to. Začátky sice nebyly jednoduché, ale pokud opravdu máte sen a konkrétní cíl, proč si za ním nejít? Nikdy není pozdě začít dělat práci, kterou chcete a která vás může naplňovat. Velkou chybou je naopak nevyužít potenciál, který v sobě máte.

Nejprve jsem chtěla být choreografkou lidových tanců. Souhra různých okolností mě ale přivedla do IT světa. Přestože to byla mnohdy výzva a musela jsem překonávat různé překážky. Nikdy jsem nelitovala, že jsem se tímto směrem vydala. Udělat to můžete i vy.

Šéfka Xeroxu pr ČR, SR a Maďarsko Veronika Brázdilová

Překonejte strach. Buďte odvážné a sebevědomé, zkuste vystoupit z bezpečné zóny. Přihlašte se do výběrového řízení na pozici, která vás zaujala. Nepřemýšlejte, jestli jste dostatečně dobré na danou pozici, a prostě to zkuste. Spousta žen se bojí přihlásit, pokud striktně neodpovídá všem požadavkům, a to je chyba. Ženám ve svém týmu radím, aby využívaly příležitosti, které jdou kolem nich. Vlastní strach je naším největším nepřítelem.

Zůstaňte ženou v mužském kolektivu. Nepotlačujte svou ženskost. Byznys svět je hodně mužským světem. Nechceme se mu přizpůsobit, je potřeba změnit pravidla hry. Ženský pohled na svět je to, co vnáší do byznysu kýženou diverzitu. Využijte svůj potenciál, přineste ženské emoce, využívejte empatii i intuici, kterou v sobě máte. To byznys potřebuje.

Buďte v kontaktu s realitou. Ať už pracujete na jakkoliv vysokém postu. Dobrý lídr musí komunikovat i se zákazníky, kteří ho udržují v běžném světě. Je dobré být v poli, zažívat realitu na vlastní kůži, a ne jen z křesla a obrazovky počítače v izolaci vaší kanceláře.

Čtěte také: Vládce jazyků Pavel Skřivánek: Jak jsem vydělal svůj první milion

Využívejte selský rozum. Ženy mají intuitivnější přístup k řešení věcí, rychle se rozhodují a dokážou velmi dobře zhodnotit situaci. Využijte selský rozum, který jsme zvyklé používat v běžném životě. Společně s tím mějte vůli a trpělivost najít cestu, často z bezvýchodných situací. Jedině tak se vám povede problémy vždy vyřešit a budete se vymykat průměru.

Ukažte, že je na vás spolehnutí. Lidský přístup je důležitý. Musíte svým podřízeným ukázat, že jste nejen jejich šéf, ale že se na vás mohou obrátit jako na člověka, který druhé vyslechne, má určitou dávku empatie, respektuje jejich zkušenosti a rozhodnutí, drží slovo a postaví se za své lidi, když je to potřeba.

Řekněte si o radu, důvěřujte svému týmu. Nemusíte být odborníkem na všechno. Od toho máte svůj tým. Dejte svým podřízeným dostatek pravomocí, nechte jejich odpovědnost na nich. Vytvořte tým, do kterého každý z vás přinese své silné stránky, hledejte je a propojte je. Díky tomu dosáhnete kýžených výsledků a bude se vám všem pracovat lépe.

Přiznejte si vlastní chyby a poučte se z nich. Nikdo je nedělá rád, ale jsou součástí našeho (a to nejen pracovního) života. Chybovat je lidské. Berte je jako motor, příležitost a poučení. Chyby by neměly být něčím, co nás paralizuje nebo srazí na kolena, ale právě tím, co nás nakopne a posune dál. Já se ze svých chyb snažím poučit, neopakovat je, vyvarovat se stejných do budoucna.

Relaxujte. Odpočinek je nutnost. Čím náročnější vaše práce je, tím je důležitější si dopřát čas na odpočinek, dobití baterek. Bez toho člověk nemůže dlouhodobě fungovat, posouvat se. Dát své práci maximum. Osobně za ideální odpočinek považuji situaci, kdy nic nemusím. A ta nastává jen velmi zřídka, proto si tyto chvíle užívám naplno.