Látka, která obnovuje buňky, elixír života, který prodlužuje mládí. Ne, řeč není o bájném kameni mudrců ani o přehnaných obratech z reklamy na kosmetické produkty, ale o patentu, který vyvinuli vědci z Univerzity Karlovy.
K vynálezu molekuly, která urychluje hojení a regeneraci pleti, se tým lékařů a inovátorů snažil dospět celých třicet let. Sen, nebo chcete-li „Sain“, o věčném mládí, se díky vědcům stal realitou.
Ve spolupráci s Biotechnologickým a biomedicínským centrem Akademie věd (BIOCEV) a českou společností GlobeTech Innovation vytvořili řadu inovativních kosmeceutických přípravků značky Sain, která staví právě na patentovaném způsobu využití bioaktivní molekuly alaptidu.
Alaptid je bioaktivní molekula, která ovlivňuje regeneraci tkání, včetně naší pokožky. Příznivě působí na procesy probíhající v pleti. Krémy proto vykazují vynikající účinky při redukci známek stárnutí a omlazení pleti. Zjednodušeně řečeno látka podporuje hojení pleti, která se v průběhu stárnutí obnovuje čím dál pomaleji a nedokonaleji.
Molekula, kterou se týmu vědců podařilo využít v praxi, významně stimuluje růst zdravých buněk a když se aplikuje na poškozené buňky, má pozoruhodný regenerační efekt. A to i v případě pokožky poškozené vnějšími vlivy.
„U zdravých pacientů zkracuje dobu hojení téměř na třetinu, u obtížně se hojících ran zkracuje dobu hojení až sedmkrát,“ uvádí patentový spis látky. Podporuje hojení ran, využít se dá v medicíně i v kosmetice.
Samotný název značky Sain, francouzsky zdravý, odkazuje právě k ozdravným účinkům látky. Během testování technologie vědci mimo jiné prokázali, že směs také účinně redukuje pigmentové skvrny nebo mateřská znaménka a zabraňuje tvorbě jizev po kosmetických zákrocích.
„Díky zdokonalené syntéze a možnosti aplikovat účinnou látku ve formě masti, krému či gelu se otevřela cesta k novému využití v inovativních kosmetických přípravcích a komplexní péči o pleť,“ popisuje převratný objev vědecký ředitel centra BIOCEV, profesor Pavel Martásek.
Tým inovátorů dále studuje i účinky molekuly na hojení chronických, zanícených a komplikovaných ran, ale i běžných zranění, pooperačních ran či popálenin.
Celá značka klade důraz na udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. Krémy se prodávají v porcelánových kelímcích od české společnosti Thun, která navazuje na tradici karlovarského porcelánu. Naopak uzávěry kelímků vznikají z dubového dřeva královéhradeckých lesů.
„Je to výsledek české vědy v kelímku z karlovarského porcelánu s dřevěným víčkem z královéhradeckých lesů, který vyrábí a distribuuje česká firma,“ shrnuje Barbora Vodičková, jednatelka a spolumajitelka GlobeTech Innovation.
Omlazujícími krémy ale cesta značky Sain nekončí. Chce převratný vynález uplatnit také ve zdravotnictví. „Směs hojivých složek s alaptidem nachází využití zejména při hojení chronických, zanícených a komplikovaných ran, ale i běžných zranění, pooperačních ran či popálenin,“ popisuje profesor Marásek.
„V kombinaci s dalšími složkami má alaptid potenciál stát se účinným pomocníkem lékařů v boji s různými formami poškození pokožky, péčí o rány a jejich hojení po chirurgických a mikrochirurgických zákrocích, při běžných poraněních včetně špatně se hojících, zanícených či diabetických ran, kde může být sepse či infekce významnou překážkou k vyhojení rány,“ uzavírá vědec.