Jen loni zamířilo na americké akciové trhy na tisíc firem. Po fenomenálním roce, který byl v počtu primárních úpisů akcií vůbec nejlepší v historii, se burzy dočkaly velkého vystřízlivění: IPO je letos v porovnání s rokem 2021 jen přes desetinu.
Podle dat společnosti Stock Analysis, která pravidelně sestavuje statistiky a analýzy akciových trhů, letos vstoupilo na burzu pouhých 142 firem, tedy o osmdesát procent méně než ve stejném období roku 2021.
Loni mělo koncem srpna svůj primární úpis za sebou už 707 společností – a tituly, které si svou burzovní premiéru užily už v roce 2021, získaly společně více než 300 miliard dolarů. Zlomek společností, které se na burzu vydaly letos, zatím bralo zhruba devět miliard.
Taková čísla dalece přesahují tradiční letní útlum IPO. Současná ostražitost firem není způsobená ničím jiným než ponurými makroekonomickými vyhlídkami.
„Rostoucí úrokové sazby, nejistý makroekonomický výhled, a zároveň negativní sentiment kvůli výkonnosti některých firem po loňském IPO jsou pro firmy, které by chtěly vstoupit na trh, nepříznivé,“ vysvětluje Anna Píchová, hlavní analytička investiční skupiny Cyrrus.
Za současné situace podle ní firmy nemohou počítat s tak štědrým oceněním jako loni. „Primární úpisy akcií zažívaly boom a firmy si na trh chodily pro obrovské množství kapitálu,“ připomíná Píchová.
„Pokud nějaká firma uvažovala o vstupu na trh, udělala to s velkou pravděpodobností v loňském roce, kdy k úspěšnému primárnímu úpisu mnohdy stačily firmám jen projekce budoucího silného růstu, které však nemusely být podloženy čísly,“ vysvětluje.
Investoři se podle ní letos mnohem více zaměřují na fundament firem, tedy na jejich skutečné ocenění na základě zisků a volného cash flow. Podle právničky Evy Svobodové, která v pražské advokátní kanceláři White & Case spoluvede praxi kapitálových trhů, jsou ty akciové obecně citlivé na jakoukoli nejistotu – víc než například trhy dluhopisové.
„Investoři jsou proto v současné době opatrní a vyčkávají. Stejně tak firmy, které případné transakce raději odkládají. Kdyby se k primárnímu úpisu akcií rozhodly teď, nemusí se dočkat dobré valuace ani zájmu ze strany investorů,“ konstatuje advokátka.
Situaci podle ní nepřispívá ani fakt, že už koncem loňského roku byl výkon řady titulů po jejich vstupu na burzu horší, než se očekávalo.
„Vážený pokles valuací společností, které vstoupily na trh v roce 2021, se pohybuje nad čtyřiceti procenty. Pokud se podíváme na index S&P 500, ten od začátku roku poklesl o více než třináct procent, technologický NASDAQ dokonce o jedenadvacet,“ vypočítává David Tajzich, ředitel oddělení investičního bankovnictví v pražské investiční skupině Wood & Company.
Loňský rok se prostě z řady předchozích vymykal: americká ekonomika se vymanila z pandemických útlumů, tamní vláda vytvářela tlak na ekonomické stimuly domácností a burzovní domy měly žně. „Aktivita v posledních dvou letech byla tak abnormální, že porovnávat rok 2022 právě s nimi není úplně vypovídající,“ upozorňuje Eva Svobodová.
Pokud počty vstupů na burzu srovnáme s „předcovidovým“ rokem 2019, pokles IPO už tak razantní není. Nadějí pro zbývající měsíce letošního roku zůstává očekávané IPO online supermarketu Instacart, fintechu Stripe či platformy Reddit, která po svých virálních úspěších podala žádost o vstup na burzu loni v prosinci.
Jakkoli patrně nepůjde o největší IPO letoška, do karet hraje Redditu příval nových uživatelů i valuace ve výši deseti miliard dolarů. Podle Davida Tajzicha přesto nelze očekávat, že by se aktivita na trhu IPO obnovila dříve, než přijdou pozitivní zprávy o válce na Ukrajině, úrokových sazbách, inflaci či cenách energií.
„Až pak budou mít listované společnosti naději na růst svých valuací,“ uzavírá ekonom.