Platy v basketbalové NBA v posledních několika letech dramaticky vzrostly, ale největší hvězdy stejně vydělávají nejvíc peněz mimo palubovku. LeBron James, který stojí v čele žebříčku nejlépe placených hráčů letošní sezony, vydělal za 16 let v NBA vedlejšími příjmy z reklamy dvakrát tolik, než kolik byl jeho hráčský plat (úhrnem 270 milionů dolarů). Totéž platí o Kevinu Durantovi, který si během 12 sezon v NBA vydělal 187 milionů, ale jen aktuální desetiletý kontrakt s Nike mu vynese plných 275 milionů dolarů.

James si letos přijde na 92 milionů dolarů, což je rekord mezi aktivními basketbalisty. Nejlépe placeným hráčem NBA je už pošesté za sebou. Jeho největším sponzorem je značka Nike, která po něm dokonce pojmenovala novou výzkumnou a testovací laboratoř ve svém areálu v Beavertonu v Oregonu. Ostatně před necelým měsícem do obchodů uvedla už sedmnáctou verzi bot, které nesou jeho jméno a značku (prodávají se jako LeBron XVII).

Čtyřnásobný držtel titulu Nejužitečnější hráč NBA letos uzavřel další lukrativní smlouvy s výrobcem zavazadel Rimowa a se sítí obchoďáků Walmart. Další peníze mu nesou smlouvy s Coca-Colou, s Beats By Dre, Blaze Pizza a s NBA 2K. Stojí za ním ještě mediální firma Uninterrupted a produkční firma SpringHill Entertainment, která společně se studiem Warner Bros. připravuje pokračování filmu Space Jam z roku 1996, v němž zazářil legendární Michael Jordan. Sečteno a podtrženo, mimo palubovku si James letos přijde na 55 milionů dolarů.

Hvězda Los Angeles Lakers se ještě před startem letošní sezony zapletla s politikou. Jamese totiž zvedly ze židle tweety generálního manažera Houstonu Daryla Moreyho, který se vymezil vůči Číně a postavil se na stranu protestujících v Hongkongu. Čínu jakákoli podpora hongkongských protestů za demokratizaci regionu silně dráždí. NBA musela po ostrých reakcích asijského obra přemýšlet, jestli je pro ni důležitější svoboda slova, nebo atraktivní čínský trh. Moreyho následně za jeho slova příkře zkritizoval právě James.

Kevin Durant je v žebříčku nejlépe vydělávajících hráčů NBA na třetím místě. Foto: Profimedia

Pikantní je, že k Číně je vázaný nejen James, ale i největší hvězda Houstonu James Harden. Toho si pro změnu vybral jako ambasadora Adidas a jeho tvář loni firmě vynesla největší obchody právě v Číně. Ostatně mančaft Houston Rockets je v Číně už pár let zdaleka nejpopulárnější, protože v roce 2002 do NBA angažoval vůbec prvního Číňana Jao Minga. Ani Nike nedá na Čínu dopustit – jen za loňský fiskální rok tam značka vydělala šest miliard dolarů, země pro ni navíc představuje potenciál dalšího růstu. Sám James tam absolvoval už 15 promo cest (Nike mu ročně za jeho spanilé jízdy po celém světě platí 30 milionů dolarů).

Ale zpátky do NBA. Liga se aktuálně nepotýká s finančními problémy, naopak, a to se samozřejmě pozitivně promítá do hráčských platů. Největším zdrojem příjmů je pro NBA devítiletá smlouva na prodej výhradních vysílacích práv, kterou liga uzavřela v roce 2014 s televizemi ESPN a TNT a která jí zajišťuje 24 miliard dolarů. Podle regulí kolektivní smlouvy mají hráči právo nárokovat si 51 procent z „příjmů NBA přímo spojených s basketbalem“.

Lukrativní smlouva o prodeji televizních práv a rostoucí celosvětový byznys spojený se značkou NBA umožňují, aby letos hned 46 hráčů dosáhlo svým ročním příjmem hranice 25 milionů dolarů. Ještě před pěti lety na takový příjem nedosáhl nikdo.

V NBA jsou přitom platy zastropované – jejich výše se odvíjí od počtu odehraných sezon v lize, získaných ocenění a titulů (např. pro nejužitečnějšího hráče) a tak dál. Už proto platí, že největším zdrojem příjmů pro hráče nejsou samotné platy, ale jejich reklamní kontrakty. Zdaleka nejvýnosnější jsou smlouvy s výrobci bot. Podle zjištění Forbesu je v lize aktuálně 10 hráčů, kteří si právě reklamou na boty zajistili příjem minimálně 10 milionů dolarů.

Na druhém místě v žebříčku příjmů je Stephen Curry z Golden State Warriors, který si letos přijde celkem na 85 milionů dolarů, z toho plných 45 milionů vydělá mimo palubovku. Klub mu vyplatí 40,2 milionu dolarů, což je vůbec nejvyšší plat v historii NBA. Curry má v Golden State smlouvu na pět let, která mu žajišťuje celkem 201 milionů dolarů. Curry má současně vlastní produkční firmu Unanimous Media, která spolupracuje se Sony Pictures. Její první film nazvaný Breakthrough šel do kin v dubnu. Jeho rozpočet byl 14 milionů a vydělal 50 milionů dolarů.

Kevin Durant z Brooklynu má po Jamesovi druhou nejlukrativnější smlouvu s výrobcem bot (Nike). Jen letos by mu podle odhadů měla zajistit plných 26 milionů dolarů. Když se k tomu připočtou další benefity včetně hráčského platu, dostaneme se na 73 milionů dolarů. I v jeho případě platí, že Nike prodá víc bot s jeho značkou v Číně než v celé Severní Americe.

I Durant má svou vlastní produkční společnost, která aktuálně připravuje fim s názvem Swagger. Durant se v něm vrací ke svým basketbalovým začátkům.

Deset nejlépe placených hráčů v NBA dá letos dohromady 600 milionů dolarů, z toho plných 250 milionů pochází z reklamy, merchandisingu a z médií.