Japonská automobilka Honda Motor v uplynulém finančním roce zvýšila čistý zisk o sedmdesát procent na rekordních 1,11 bilionu jenů, zhruba 165 miliard korun.

K růstu zisku přispěl silný prodej hybridních vozů a slabší kurz jenu, který po přepočtu zvyšuje hodnotu zahraničních příjmů. Finanční rok 2024 Honda uzavřela v březnu.

Honda v uplynulém finančním roce prodala po celém světě 4,11 milionu vozů. To představuje nárůst o 11,4 procenta.

V Severní Americe se prodej zvýšil o 36,2 procenta, zejména proto, že růst poptávky po hybridních vozech převážil nad slabším zájmem o elektromobily, uvedla agentura Kjódó.

Automobilka zvýšila prodej i v Evropě a Japonsku. V Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, ale firmě prodej klesl v důsledku ostré konkurence ze strany domácích výrobců.

Celkové tržby společnosti Honda se v uplynulém finančním roce zvýšily téměř o jednadvacet procent na 20,4 bilionu jenů. V tomto finančním roce ale firma počítá s mírným poklesem tržeb, a to na 20,3 bilionu jenů.

Automobilka rovněž předpověděla, že čistý zisk jí v nynějším finančním roce klesne zhruba o deset procent na bilion jenů.