Energetický trh čeká už příští rok důležitý milník. Investice do obnovitelných zdrojů by měly v roce 2021 poprvé v historii přesáhnout výdaje do plynu a ropy. Podle prognózy bankovní společnosti Goldman Sachs půjde do udržitelné energie celá čtvrtina všech energetických investic, přitom ještě před pěti lety to bylo pouhých 15 procent.
Oproti očekávání nejde jen o zásluhu environmentálních hnutí v čele s Gretou Thunberg ani o klimatickou lobby světových ekonomik. Zájem o ropu by se sice na svou předkoronavirovou úroveň měl do roku 2022 vrátit, na rozdíl od zelené energie ale v této dekádě nezažije velký boom.
Roli hrají především vysoké kapitálové náklady na vývoj tradičních paliv. Úrokové sazby na úvěry pro fosilní projekty jsou šestkrát vyšší než ty pro čisté energie – finančním institucím i individuálním investorům se ropa a plyn vyplatí čím dál méně.
Nedostačující investice pak vedou k vyšším cenám neobnovitelných zdrojů, a podněcují tak ještě rychlejší transformaci energetiky k šetrnějším řešením. Obrat k obnovitelným zdrojům by tak měl v příštích 10 letech vytvořit investiční příležitost v hodnotě 16 bilionů dolarů. To je pro představu jen o dva biliony méně, než kolik činí hrubý domácí produkt celé Evropské unie.
Do konce tohoto roku se navíc EU chystá zavést tzv. taxonomii. Klasifikační systém, který podnikům a investorům poskytne univerzální kritéria pro určení ekonomických činností, považovaných za environmentálně šetrné, přijala Rada EU letos v dubnu. Cílem je podpořit soukromé investice do udržitelných projektů, a přispět tak k celkově klimaticky neutrální ekonomice.
„Závazky Pařížské dohody nelze splnit pouze s využitím veřejných prostředků. K podpoře tohoto přechodu potřebujeme stimuly ze strany celé ekonomiky, včetně finančních a kapitálových trhů,“ komentuje rozhodnutí bývalá finská ministryně financí Katri Kulmuni, která zavedení jednotného klasifikačního systému prosazovala.
Pro investory proto nebudou méně zajímavá jen fosilní paliva jako taková, ale i znečišťující společnosti a finanční produkty neodpovídající novým standardům. Do nového desetiletí tak světová ekonomika vykročí, alespoň teoreticky, o něco obezřetněji k planetě.