Jaro konečně tady, první kvartál skoro za námi = perfektní čas na pauzu, zhodnocení a popřemýšlení o stavu vašeho byznysu. Tohle období mám vážně rád, protože tmavé zimní večery jsou pryč a teplejší počasí, zdá se, s sebou přináší i zvýšení teploty v byznysu. Je čas prověřit svou strategii a procesy, abyste vy i váš tým do další části roku vletěli silnější. Jak na to?

Ze všeho nejdřív najděte čas na relax

Právě na přelomu března a dubna lidé začínají pociťovat vyhoření, protože od začátku roku jeli naplno s velmi málo přestávkami. Proto je ta chvilková stopka před dalším zápřahem nezbytná. Dosáhnout opravdového relaxu je však složité, protože konstantní lavině nových informací nejsme s to zabránit. Vše ve vysoké kadenci a vyžadující naši neustálou pozornost, ať jsme kde jsme. Abyste získali perspektivu a nadhled, musíte se odstřihnout, prostě být offline.

Jasně, tohle všechno se snáz řekne než provede, a já budu první, kdo přizná svou závislost na nekonečném přísunu informací. Dodává mi to pocit, že jsem v obraze, produktivní a v bezpečí. Realita je však taková, že konstantní připojení přináší falešný pocit komfortu.

Čtěte také: 100 let starý návod na produktivitu je až směšně jednoduchý. A proto tak funguje

Často totiž zaměňujeme připojení a propojení a zaneprázdněnost s produktivitou. Odpojit se a fungovat nějaký čas postaru může pomoct k resetu vašeho vnitřního systému a donutit vás vrátit se do přítomnosti. Tohle záměrné cílení vědomí je sice náročné, ale je prvním a nejdůležitějším krokem k relaxu a dobití baterií.

Proveďte zhodnocení sebe sama

Než ohodnotíte výkon svého týmu, udělejte to nejprve u sebe. Vězte, že není osamělejší práce, než dělat CEO. Je to pozice bez sobě rovných, jen zaměstnanci a akcionáři. Je těžké získat upřímný a smysluplný feedback, proto musíte, pokud chcete přežít, mít silný smysl sebeuvědomění. Bez něj není možné kontrolovat své reakce při všemožných zkouškách a strastech, které život tak často přináší.

Pro šéfy je toto zvlášť důležité, protože jejich akce (ať vědomé nebo ne) udávají tón celé organizace. Zhodnotit svoje slabiny a silné stránky a taky najít to, co vás štve a způsobuje napětí, je možná to nejdůležitější cvičení, jaké lídr může podstoupit.

Čtěte také: 5 slov, která by šéfové měli v tomto roce přestat používat

Prvním krokem k sebeuvědomění je umění rozpoznat a analyzovat věci, které ve vašem životě vyvolávají stres, zlost a negativitu. Zhodnocení sebe sama vám umožní připravovat sebe i váš tým na výzvy, kterým budete v budoucnu čelit. Pamatujte, že jestli budete pozitivní nebo negativní, je jen na vás a na vašem uvědomění.

Ujistěte se, že jdete po správné cestě

Každý byznys prožívá světlejší a horší chvíle; to důležité je z každé situace se poučit. Podnikatelé k sobě musejí být upřímní a říct si, co se v první části roku povedlo a co ne.

Jsem přesvědčen, že první kvartál je časem kalibrace a plánování. Protože už se čtvrtletí blíží ke konci, je potřeba hodnotit a upravovat vše možné, aby zbytek roku byl co možná nejproduktivnější. Jestli je potřeba udělat změny, teď je ten čas. Protože je přece jaro a všechno je připraveno růst a kvést.

Autor je spoluzakladatel a CEO finančně poradenské společnosti Bode Tree.