Zbraň
na koronavirus? Hole. Tedy golfové hole. Z pandemie, která pořád
dusí svět, nevyšel prakticky nikdo vítězně, avšak sport, jehož
smyslem je trefit míčkem jamku, v tomto souboji minimálně
neprohrál. V těžkých časech se těšil mimořádně vysokému
zájmu.
„Během koronakrize se stal z golfu společně s cyklistikou sportovní fenomén,“ je přesvědčen Michal Vlček, generální manažer klubu Prague City Golf na Zbraslavi. „Vytíženost našeho hřiště se v současnosti pohybuje okolo 70 procent, přičemž běžný stav je těsně pod 50 procenty.“
„Lidé se v nouzovém stavu doslova vrhli na golf, takže musím
přiznat, že nás vlastně pandemie nepoškodila,“ přidává se
Vojtěch Matějček z golfového klubu Beroun GC.
Čísla potvrzují, že příklady ze dvou jmenovaných klubů lze víceméně zobecnit na celou republiku. Od začátku roku do 26. července navštívilo web Bav se golfem, který je zaměřen na začátečníky a budoucí zájemce, 27 661 uživatelů, zobrazeno bylo 63 287 stránek. Loňský počet za stejné období? 10 777 uživatelů si zobrazilo 31 193 stránek.
A další číslo: kluby nabízející na stránkách balíčky
pro nové hráče posbíraly za minulý rok 49 rezervací, kdežto
letos – kdy je zatím statistika vedena pouze k 26. červenci –
proběhlo těchto rezervací už 56.
Příčiny golfového boomu jsou zjevné: v uzavřených prostorách kvůli koronaviru nešlo sportovat a lidé hledali možnosti jiných pohybových aktivit. Golf začal lobovat, aby se stal jedním z prvních povolených sportů, poněvadž nebyl důvod k uzavření hřišť, kde jsou od sebe hráči standardně vzdáleni i několik set metrů. Ministerstvo zdravotnictví argumentaci uznalo a od 7. dubna se mohlo hrát.
„Vytvořili jsme krizový štáb, který průběžně vyhodnocoval vládní opatření, a tato opatření jsme zveřejňovali na speciální stránku webu federace,“ uvedl generální sekretář České golfové federace Aleš Libecajt.
„Společným úsilím se nám podařilo dostat golfisty na sportoviště mezi prvními,“ pochvaluje si prezident golfové federace Zdeněk Kodejš.
Ihned po otevření hřišť, kterých je aktuálně v Česku 109, se spustila lavina zájmu. „Poptávka byla zprvu tak obrovská, že jsme ji vůbec nedokázali uspokojit,“ prozrazuje Michal Vlček ze zbraslavského klubu.
Lavinu zájmu přitom nestrhli jen aktivní hráči. Přibývalo nováčků a poměrně početnou skupinu tvořili navrátilci. „Vyndali hole ze sklepa, oprášili je a spěchali hrát,“ líčí Vlček svůj postřeh a v podstatě totéž se ozývá i odjinud.
Zpočátku platilo omezení, že spolu mohli ve skupince být jen dva hráči, přičemž mimo pandemickou dobu smí chodit dvojnásobek. K dispozici nebyly hrábě v písku a nesmělo se sahat na praporkovou tyč, to vše ale byly banality ve stavu, kdy mnohé sporty nešlo provozovat vůbec.
I golf sice musel odsunout start výkonnostní sezony, ale až na výjimky se podařilo soutěže nahradit a po obnovení sportovních akcí do 500 osob se konala plnohodnotná klání. Špičkoví tuzemští hráči zůstávali doma a pochvalovali si, že mohou hrát výborně obsazené turnaje.
Zásadní je ovšem rozšíření základny. Nezúží se však tato základna s návratem k normálu? Nejde o jo-jo efekt? „Začaly k nám chodit rodiny s dětmi, které zjistily, že golf je zábava, kde díky pravidlům mohou navzájem rovnocenně soutěžit, to v mnoha dalších sportech nejde. A zjistily také, že golf není drahý, jak se ještě pořád traduje,“ říká Vojtěch Matějček z klubu v Berouně.
A dodává: „Ano, pandemie způsobila jistý výkyv ve prospěch golfu. Ale věřím tomu, že spousta lidí objevila jeho kouzlo a už u něj zůstane. A ti, co se k němu vrátili – a těch bylo podle mého pozorování opravdu dost – si uvědomili, že by byla škoda zase ho opustit, že by jim zkrátka chyběl.“