S novou technologií, která může zbavit svět odpadů, chce proniknout na trh společnost Millenium Technologies. Ta patří do skupiny JRD podnikatele Jana Řežába, který sází na zelenou energii a kromě nízkoenergetických domů staví i solární a větrné elektrárny.

Firma Millenium Technologies sídlí v Dubé na Českolipsku a ve svém vývojově technickém parku u silnice ukrývá nový reaktor pro plazmové zplyňování. V provozu je od června letošního roku a jde o prototyp už třetí generace s kapacitou sto padesát kilogramů zpracované suroviny za hodinu.

Na rozdíl od svých předchozích „bratříčků“ má tenhle navíc procesní plynový chromatograf, díky kterému získá obsluha přesnější informace o produkovaném syntézním plynu.

„Pomůže nám zjistit, jak konkrétní druhy odpadu v reaktoru reagují. Na základě jejich složení můžeme zjistit, k čemu jsou vhodné výstupní suroviny, zejména tedy syntézní plyn,“ upozorňuje Marek Lang, výkonný ředitel Millenium Technologies.

V testovací fázi skupina JRD, která drží v Millenium Technologies pětasedmdesátiprocentní podíl, do společnosti víc investuje, než z ní získává. Do jara příštího roku chce ale zprovoznit další reaktor s kapacitou až 500 kilogramů.

Ten už plánuje nabízet ke komerčnímu využití a sází na to, že zájem by o něj mohly mít třeba obce, ale i soukromé firmy. Jeho cena by se mohla pohybovat kolem sta milionu korun a podle druhu zpracovaného odpadu by se investice mohla vrátit do deseti let.

Technologie je vhodná pro recyklaci organického i anorganického odpadu. Za využití nízkoteplotního plazmatu o teplotě zhruba tři tisíce až pět tisíc stupňů Celsia dochází v reaktoru k přeměně energie organické části odpadu na syntézní plyn, který je podobný třeba svítiplynu.

„Jeho hlavními složkami jsou kysličník uhelnatý a uhličitý, vodík a dusík. Poté, co se z něj odstraní znečišťující látky, může být využitý třeba jako zdroj energie pro výrobu tepla a elektřiny nebo motorového paliva,“ vysvětluje Lang.

Vydání Forbesu Zázrak

Anorganickou část reaktor roztaví a z kapalného odpadu vyrobí sklovitou strusku. Zjednodušeně řečeno má celá technologie přeměnit odpad na suroviny, které půjde dále využít.

Výhodou jsou malé rozměry – ve srovnání se spalovacími technologiemi může být plazmové řešení až stokrát menší. Přesto dosáhne vysoké účinnosti a nevylučuje žádné emise, jen syntézní plyn a strusku.

Reaktor chce firma nabízet pro likvidaci komunálního, průmyslového, nebezpečného i nemocničního odpadu.

V návaznosti na změnu legislativy v oblasti čistíren pak připravuje i linku na energetické využití kalů, a to kombinací sušení a plazmového zplyňování.