V průběhu ledna se stala nejstahovanější aplikací v Americe a poslední dny dělá rozruch nejen v globální technologické bublině. Čínská umělá inteligence DeepSeek, která svou kvalitou konkuruje gigantům jako ChatGPT nebo Gemini, zaskočila nejen vývojáře, ale i akciové trhy.

Chatbotovi se tak díky rychlému úspěchu podařilo způsobit propad některých technologických akcií, včetně Microsoftu, Nvidie nebo Mety. 

Jeho modely jako DeepSeek-V3 a DeepSeek-R1 jsou podle odborníků vysoce výkonné, zároveň však výrazně levnější. A v kontextu stoupajícího geopolitického napětí přinášejí zásadní moment, který i prezident Spojených států Donald Trump označil za „budíček“ pro americké firmy. 

Měli byste se k deepseekové horečce připojit i vy? Tohle jsou hlavní výhody a nevýhody čínského modelu, který otřásl technologickým světem.

Výhody

Srovnatelná kvalita 

Kde se DeepSeek vůbec vzal? Čínskou společnost zabývající se umělou inteligencí založil čtyřicetiletý Liang Wenfeng, bývalý manažer hedgeového fondu, který se rozhodl přejít do tech sektoru, aby dle svých slov „odstranil technologickou propast mezi Čínou a Spojenými státy v oblasti umělé inteligence“. Společnost založil teprve v červenci 2023, díky silnému zázemí a schopnostem kódovat však rychle získala pozornost.

Americký venture kapitalista Marc Andreessen ji dokonce označil za „jeden z nejúžasnějších a nejvíce impozantních průlomů“ v AI. Nejnovější model DeepSeek, R1, konkuruje dokonce i dosavadním lídrům v této oblasti, jako jsou OpenAI nebo Anthropic.

Oproti těm by měl být DeepSeek navíc přirozenější a „lidštější“ ve svém vyjadřování – model údajně napodobuje lidské myšlení a sám sobě odpověď logicky zdůvodní ještě předtím, než na otázky odpoví. 

Zdarma nebo za pár haléřů

Velkou výhodou modelů DeepSeek je jejich přístupnost. Aplikace DeepSeek je zdarma dostupná i v Apple App Store, kde se rychle stala nejstahovanější aplikací. Zatímco mnoho základních funkcí je bez poplatků, uživatelé, kteří potřebují pokročilé funkce nebo vyšší výkon, se musejí připravit na určité náklady, jež jsou součástí komerčního využívání platformy.

První model, DeepSeek-V3, je zdarma a nabízí uživatelům přístup k některým základním funkcím bez jakýchkoli poplatků. Pro pokročilejší použití nabízí DeepSeek model DeepSeek-R1, jehož cena závisí na počtu zpracovaných „tokenů“. Tokeny lze zjednodušeně považovat za malé části textu, které AI zpracovává.

Cena tak závisí na tom, jak intenzivně systém využíváte. Například cena za milion tokenů, které zadáte do systému, se pohybuje od 0,14 do 0,55 amerického dolaru, zatímco za milion tokenů, které AI vygeneruje jako odpověď, zaplatíte 2,19 dolaru. Díky této cenové politice je DeepSeek levnější než konkurenční služby, jako je OpenAI.

AI pro všechny 

Další velkou výhodou, zejména pro vývojáře, je open source povaha DeepSeeku. To znamená, že má veřejně přístupný zdrojový kód, váhy modelu, parametry, architekturu, předtrénované modely i tréninkové skripty. Díky tomu si mohou uživatelé přizpůsobit umělou inteligenci přesně podle svých potřeb, čímž chce firma podpořit nejen flexibilitu svých modelů, ale i jejich inovace. 

Nevýhody

Cenzurovaný obsah

První nevýhoda DeepSeeku, která vyvolala v západních kruzích bouřlivé diskuse, je cenzura a politický narativ nevyhnutelně spojený s čínskou umělou inteligencí. Model se vyhýbá citlivým tématům souvisejícím s Čínou – buď je interpretuje v souladu s oficiálním stanoviskem Pekingu, nebo na ně neodpovídá vůbec.

Například při dotazu na protesty na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 DeepSeek buď poskytne odpověď odpovídající čínské vládní linii, nebo otázku zcela ignoruje. Podobně nereaguje na dotazy o postavení Ujgurů v Sin-ťiangu, nezávislosti Tchaj-wanu či kritice prezidenta Si Ťin-pchinga. Zajímavé však je, že pokud se zeptáte na kontroverzní události týkající se jiných zemí, odpovědi obvykle dostanete.

Tato selektivní cenzura vyvolává otázky nejen o objektivitě a důvěryhodnosti modelu, ale i o bezpečnosti a etických hranicích umělé inteligence.

Bezpečnostní obavy

Přístup čínské umělé inteligence k citlivým datům uživatelů vyvolává obavy. I když sběr dat pro trénování AI modelů není problémem jen v Číně – kritika se nevyhnula ani americkým modelům jako ChatGPT – u DeepSeeku je situace složitější. Otevřený přístup k modelu znamená, že ho mohou zneužít i vývojáři se špatnými úmysly, například najít bezpečnostní slabiny a ohrozit data uživatelů.

Navíc čínské zákony umožňují vládě požadovat přístup k informacím shromažďovaným technologickými firmami. To spolu s geopolitickým napětím a nízkou transparentností společnosti vyvolává otázky, zda uživatelská data mohou být sledována, sdílena, nebo dokonce manipulována – což je zvlášť citlivé v případě firemních nebo vládních dat. 

Slabá místa

DeepSeek si vede skvěle v některých úlohách, stejně jako jiné modely ale není dokonalý. Vyniká například v překladu, shrnování textů nebo generování obsahu, ale jakmile dojde na složitější úkoly, jako je strategické rozhodování nebo pokročilé logické uvažování, může za konkurencí, například GPT od OpenAI, zaostávat. 

Jeho silnou stránkou jsou jasně definované vstupy a úkoly, ale když jde o složité problémy vyžadující hlubší porozumění nebo propojení informací z různých oblastí, výsledky už nemusejí být tak spolehlivé. To je dáno jak jeho architekturou, tak trénovacími daty, která nemusejí být tak rozsáhlá nebo detailně vyladěná jako u některých západních modelů.

Není divu, že vývoj DeepSeeku byl výrazně levnější než u některých západních modelů. Zatímco společnosti jako OpenAI investovaly do svých modelů stovky milionů až miliardy dolarů, čínský startup DeepSeek dokázal vyvinout svůj špičkový AI model údajně za pouhých 5,6 milionu dolarů.

Problémy s registrací

Jedním z největších problémů DeepSeeku je už samotná registrace, která se ne vždy podaří. Kvůli obrovskému zájmu a několika kybernetickým útokům musela platforma dočasně omezit přístup pro nové uživatele. Společnost přiznala, že šlo o nutné opatření pro stabilizaci serverů, a slibuje zlepšení. Podle některých se ale omezení dá obejít – stačí se zaregistrovat přes Google účet.