„Snaha zabránit změnám klimatu je celosvětovou prioritou, společenský i politický tlak na energetiku proto roste. Cíle dekarbonizace se postupně zpřísňují nejen u nás v Evropě, ale i v dalších částech světa.“

To jsou slova Daniela Beneše, generálního ředitele společnosti ČEZ, která zazněla na dnešní tiskové konferenci o budoucích vizích společnosti. Největší tuzemský hráč v oblasti energetiky se chce v následujících letech zaměřit na budování obnovitelných zdrojů energie a současně pokračovat v útlumu uhlí.

Součástí portfolia zdrojů nadále zůstanou jaderné elektrárny, a v plánu zůstává i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Firma však plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, a to převážně fotovoltaických elektráren. To je zhruba trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.

„Dominantní technologie budou fotovoltaické elektrárny. Už dnes, do první vlny této výstavby, kterou připravujeme, počítáme s pozemky které dnes máme kolem Severočeských dolů a obecně v severních Čechách na brownfieldech,“ uvedl místopředseda představenstva Pavel Cyrani.

Skupina dnes dále oznámila, že do roku 2030 sníží emise o 55 procent ve srovnání s rokem 2019. V roce 2025 pak plánuje vyrábět z uhlí pouze čtvrtinu veškeré své produkce elektřiny, v roce 2030 pak už jen 12,5 procenta.

Zástupci ekologických organizací však upozorňují, že dosavadní ústup společnosti ČEZ od uhlí znamenal hlavně prodej uhelných elektráren Chvaletice a Počerady soukromé firmě. A ta plánuje uhlí spalovat i nadále. Podle společného vyjádření organizací Greenpeace a Hnutí DUHA zástupci energetického giganta nedokázali jasně odpovědět, které elektrárny se budou zavírat a případně kdy. Není ani jasné, zda firma stále chce prodlužovat těžbu na dole Bílina za horizont roku 2030.

„Konec uhlí v podání ČEZ je takovým polovičatým řešením. Ovšem i tak jde o velké symbolické rozhodnutí, které ukazuje, že uhlí v Česku definitivně končí. Ministři a ministryně této vlády, případně i té budoucí, která vznikne po podzimních volbách, by měli důkladně zvážit, jak moc chtějí podporovat uhlí i po roce 2030, když ho v té době nebude podporovat ani ČEZ,“ uvedl Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

Na Twitteru na informaci reagoval také Michal Šnobr, energetický expert a poradce investiční skupiny J&T, který je zároveň minoritním akcionářem společnosti ČEZ.