Paul Cooper, Joao Duarte a Andrew Elliott žijí v Praze už pár let, a protože se jim nelíbila praxe v náboru IT profesionálů, rozjeli startup Techloop.io. Za čtyři měsíce fungování se na jejich stránkách zaregistrovalo na 1500 kandidátů a každý den jim na účet přibude alespoň jedna nová firma. Mezi 170 zaregistrovaných společností, které na Techloop.io hledají své budoucí IT zaměstnance, patří Seznam, Alza, Rockaway, Deutsche Boerse, GoodData, UPC, Skypicker nebo Vendavo.

Tento tým už má za sebou založení úspěšné personální agentury Hagen Human Capital a roky praxe v IT a personalistice. „I když se Hagenu daří velmi dobře, chtěli jsme udělat projekt, který bude víc náš a který vyřeší problémy, se kterými se potýkají firmy i IT experti při hledání nové práce. IT vývojáři jsou teď velmi žádaní a jsou tak denně bombardováni pracovními nabídkami od personálních agentur. A to není vždy příjemné jak samotným kandidátům, tak firmám, protože se často jedná o neetické praktiky,“ vysvětluje Paul Cooper, který s dalšími dvěma spoluzakladateli nejen buduje společné podnikaní, ale s Duartem také ve volném čase dobývá české i zahraniční hory.

Paul_Joao

Paul Cooper a Joao Duarte

Autoři projektu tak poukazují na fakt, že je v Česku kolem 1500 personálních agentur, pro něž neplatí žádné omezení vstoupit na trh, a jejich motivací je především provize za každého upsaného kandidáta. Problém pak mají i samotné podniky, které například získají kandidáta přes personální agenturu a ta jej dále nabízí jiným firmám.

Čtěte také: Jak získat práci ve Facebooku? Český vývojář popisuje svoji cestu za Zuckerbergem

„Nechceme říct, že jsou lidé v personálních agenturách špatní, ale jde jim o rychlost a objem a jejich motivace není úplně slučitelná s tou kandidátovou. Headhunteři vás například spamují falešnými pracovními podmínkami se změněnou výší platu jen aby upoutali pozornost, nemají přesné informace a požadavky nebo třeba pošlou životopis bez vašeho svolení,“ vysvětluje Cooper, který pochází ze Skotska, v Praze žije s rodinou 13 let a personalistikou se zabývá téměř 20 let.

Jak tedy jejich revoluční projekt funguje? Techloop.io je virtuální trh práce, na kterém se registrují firmy i kandidáti, kteří okamžitě vidí firemní kulturu, benefity a finanční ohodnocení, které se váže k pracovní nabídce. Na stránce vystupují kandidáti anonymně, mohou se zaregistrovat zdarma a při akceptování pracovní nabídky přes Techloop.io získají navíc 20 tisíc korun. Firmy platí poplatek pouze při úspěšném zaměstnání kandidáta, který je zhruba o 40 procent nižší než při klasickém náboru.

„Vyšli jsme z našich letitých zkušeností a jednoduše jsme chtěli vytvořit prostředí, které bude šité na míru IT specialistům a také firmám. Prostě příjemné prostředí,“ vysvětluje Cooper.

Zakladatelé Techloop.io poukazují na technologii doby, která celému projektu nahrává a také ji odráží. „V současné době jsme zvyklí řešit věci přímo, hned. Třeba když jsem přijel na letiště, objednal jsem si auto přes Uber a také potraviny na druhý den a večeři. To stejné je i Techloop. Kandidáti i firmy se mohou přímo kontaktovat přes messengera jako na Facebooku.“

Techloop

„Navíc je také spousta IT expertů introvertních a ne každému vyhovuje odpovídat na několik telefonátů denně,“ poznamenává Joao, který pochází z Portugalska a do Česka se přestěhoval v roce 2004 kvůli doktorskému studiu. A i když je původně programátor, po čase se mu zalíbila spíše obchodní stránka IT a komunikace s lidmi, přešel tak k personalistice a potkal se s Paulem.

Čtěte také: Seznamka pro židy, křesťany i gaye. Příběh o tom, jak čeští vývojáři prorazili v Silicon Valley

Mezinárodní tým se inspiroval u zahraničního Hired.com, který je po svém spuštění nejpoužívanějším HR nástrojem Silicon Valley. Na rozdíl od něj však chtějí mít „čeští“ podnikatelé větší dosah, nezaměřovat se jen na elitní společnosti a kandidáty.

„Hired je pro takové IT rockové hvězdy a ne každý vývojář taková hvězda je, nebo jí chce být, ne každý chce pracovat pro Facebook nebo Google. A to stejné je i u firem, ne každá takovou hvězdu vyhledává, někdy potřebují prostě jen někoho schopného a zodpovědného. Proto jsme i Techloop vytvořili jako místo s větším dosahem,“ vysvětluje Paul.

Příští rok plánuje Techloop.io rozšíření do Polska a Maďarska, kontaktuje také firmy na Slovensku. „Samozřejmě jsme měli ze začátku obavy, jestli bude tento startup firmám a IT expertům sedět. Nakonec nás ale firmy i kandidáti kontaktují sami od sebe,“ říká Joao.

Na otázku, jestli jsou spokojení, Paul rychle odpovídá: „Nikdy nebudeme spokojení, pořád se máme kam posouvat!“

Autorka: Klára Elšíková