skip to main content
Technologie
BrandVoice jsou speciálně označené články a další typy obsahu, které připravuje kreativní studio Forbes BrandVoice Lab ve spolupráci s obchodními partnery. Jejich cílem je informovat o zajímavých produktech a tématech a propojit partnery se čtenáři. Pokud se chcete o BrandVoice dozvědět více, napište na jana.viskova@forbes.cz.

Revoluce v obýváku. Co všechno může umět vaše nová televize

Trouba si sama najde recept, lednice objedná chybějící jídlo, kávovar uvaří kafe, než se probudíte. Moderní domácí spotřebiče se předhánějí, který bude chytřejší. Režírovat domácí zábavu ale pořád umí jen jeden – domácí kino se přece nenechá trumfnout inteligentním vysavačem.

Televize musejí mít větší IQ, jinak by v chytrých domácnostech přišly o svoji výsadní pozici v centru domácí zábavy. Do režisérské židle se derou tablety a telefony, výrobci mají nejvyšší čas vymyslet televizím nové role, než je lidé začnou sundávat ze zdí.

Domácí kina tak začíná popohánět umělá inteligence, úhlopříčky rostou do megarozměrů a kvalita obrazu vyráží dech. Televize nové generace obsahují špičkové procesory schopné umělé inteligence a i v pohotovostním režimu zvládají sehrát hlavní role v domácí zábavě.

Centrum domácnosti – TV se mění v inteligentní domácí huby, virtuální přístupové body k filmům, seriálům, informacím, ale i hudbě, komunikaci nebo hrám. Díky propojení do jedné aplikace můžete televizi ovládat spolu s žárovkami, topením či žaluziemi v rámci jedné platformy. TV se snadno stane rozhraním, které velí všem chytrým zařízením a monitoruje celou chytrou domácnost. Chytré ovladače mají funkci automatické detekce, která zařízení sama připojí a označí.

Obří kino – Sednout si večer do křesla k filmu nebo seriálu je pořád fajn relax. Ale proč se dívat na televizi, když tablet má slušný displej a je pořád po ruce? Televize musejí lépe využít to, co žádné jiné zařízení nenabídne – kvalitní obraz a velkou obrazovku. Taková QLED 8K Q900R od Samsungu vyrostla do 8K rozlišení s obrazem až 16x jemnějším než full HD.

Umělá inteligence umí dokonce do takhle špičkové kvality dopočítat i mnohem horší zdrojové video nebo televizní obsah vysílaný v nižším rozlišení. Ze dvou metrů se dají v pohodě sledovat i obří obrazovky, jejichž rozměry začínají na 65 palcích (163 cm). Takové kino žádný tablet nenahradí.

Víc než televize – Výrobci hledají způsoby, jak televize zapadnou do vybavení bytu i ve chvíli, kdy jsou vypnuté. Stávají se z nich digitální rámečky pro fotky, úžasné tapety nebo obrazy. A například QLED televizory od Samsungu se díky Ambient módu přizpůsobí náladě a atmosféře, samy reagují třeba na úroveň jasu v místnosti, dokážou splynout s prostředím tím, že „vypnutou“ obrazovku sjednotí se vzhledem stěny.

V pohotovostním režimu zůstávají jen jako displej s kalendářem, předpovědí počasí či sportovními výsledky. Uzoučké obrazovky přitom nemají skoro žádný rám. A nevzhledná změť kabelů se dá „schovat“ do jediného, který je na zdi téměř neviditelný.

Dokonalé propojení – Jedna aplikace propojí televizi s jakýmkoli mobilním zařízením. Umožňuje nastavit obrázek uložený v mobilu jako tapetu obrazovky, prohlížet fotky uložené v cloudu nebo přehrávat videoobsah synchronizovaný s telefonem či hudbu uloženou na externích discích. Praktické je i spolehlivé zrcadlení přehrávaného obsahu z jiných zařízení na TV obrazovku, samozřejmě bez drátu.

Špičková hračka – Moderní televize je možné optimalizovat pro sledování konkrétních formátů videa nebo hraní her. TV s dokonalým herním režimem se přizpůsobí pro paření na PlayStationu nebo Xboxu a umožňují třeba i streamovat hry ze Steamu bez samostatného set top boxu. Hry na obří obrazovce se špičkovým zvukem se pak těžko vypínají.