Chytré hodinky mají jeden zásadní problém. Musíte je neustále nabíjet, a když vám baterie dojde, promění se špičková technologie na vašem zápěstí v kus nepoužitelného plastu a kovu. A to naštve.

Švýcarská hodinářská značka Sequent ale tenhle problém vyřešila – její chytré hodinky (fakticky jde spíš o hybridní hodinky) Supercharger umějí sledovat vaši aktivitu nebo měřit kvalitu spánku, a přitom nepotřebují žádný dobíjecí kabel. Jejich baterii totiž dobíjí kinetická energie vašeho pohybu.

Revoluční technologie, kterou dosud nikdo jiný do reálného použití nepřevedl, je zajímavá i proto, že má výraznou českou stopu. Většina soukromých investic na vývoj a rozjezd značky přitekla od českých investorů, mezi kterými je třeba zakladatel investiční banky Wood & Company Jan Sýkora nebo bývalý fotbalista Patrik Berger. A ty k projektu přivedlo další známé jméno – Harry Guhl.

Švýcar a odborník na umění, který víc než 15 let žije se svojí českou manželkou v Praze, s pomocí stejných investorů z Česka před lety vzkřísil hodinky Czapek, zapomenutou hodinářskou značku českého rodáka Františka Čapka, a teď stejné investory přivedl i ke svému druhému projektu.

„Je to víceméně stejná skupina lidí,“ usmívá se spokojeně Guhl. „Jsme švýcarská firma, ale bez investic z Česka by to nešlo. Rozjet hodinky Czapek bylo finančně hodně náročné, ale tohle je mnohem složitější, protože vývoj takové technologie je o dost nákladnější,“ dodává.

Prvotní nápad vznikl v roce 2016, o rok později Guhl a jeho společník Adrian Buchmann, který má na starosti design hodinek, rozjeli kampaň na Kickstarteru, kde na svůj nápad vybrali 1,2 milionu švýcarských franků. A první zákazníci pak hodinky dostali zkraje letošního roku.

První generace hodinek Supercharger měla výrazné vypouklé sklíčko a kromě trackovacích funkcí postavených na GPS měla i jednoduchý systém notifikací. Dnes odpoledne pak Sequent spustil druhou kampaň na Kickstarteru na druhou generaci hodinek, která sice nemá notifikace, ale zato má výrazně tenčí a elegantnější design. Ostatní funkce zůstavají a ceny začínají na 179 dolarech.

Harry Guhl (vpravo) a dvojice, která mu pomohla vzkřísit značku Czapek – Xavier de Roquemaurel (uprostřed) a Sébastien Follonier

Hodinky mají ještě několik dalších zajímavostí – jejich pásky jsou vyrobené z recyklovaného plastového odpadu z oceánů, navíc je na ně navázaná vlastní kryptoměna, která se generuje tím víc, čím víc se hýbete, což by vás mělo motivovat k většímu pohybu, a tím pádem zdravějšímu životnímu stylu.

To nejzajímavější se ale ukrývá uvnitř hodinek. Rotor, který generuje energii tím, že hýbete rukou a hodinkami, není nijak revoluční vynález. Mechanické hodinky s automatickým nátahem ho používají běžně, jenže zatímco u nich se kinetickou energií natahuje pružina, která pak strojek pohání, u hodinek Sequent se energie mění na elektřinu a ukládá se v malé baterii. A to už je technologie, kterou do praxe zatím ještě nikdo nepřevedl.

„Když jsme rozjížděli značku Czapek, nikdo nám nevěřil. Všichni nám říkali, že to nezvládneme. A teď nám to všichni říkají zase. Jenže my jsme už ukázali, že to opravdu funguje,“ usmívá se Guhl.

Jeho zapojení do projektu je přitom trochu pikantní, protože zatímco Czapek se zaměřuje na komplikované mechanické hodinky, Sequent vyrábí hodinky, kterými fanoušci mechanických strojků dost často opovrhují. „Já jsem člověk, který je totálně old school. Miluju klasické Porsche 911, ale úplně stejně mě teď fascinuje i elektrické Porsche Taycan. Jsou to sice úplně odlišné světy, ale oba mají svůj smysl. A stejné je to i s těmito hodinkami,“ dodává.