Auto, které zaparkuje bez řidiče. Visací zámek, který odemknete mobilem. Nebo dron s foťákem, který máte na zápěstí připnutý jako náramek. Veletrh Consumer Electronics Show (CES), jenž minulý týden skončil v Las Vegas, je největší přehlídkou nových gadgetů a technických vychytávek, které se už brzy stanou součástí našich životů. Tohle je deset z nich, které nás letos nejvíc zaujaly.

Zámek bez klíčů

Když už máte za visací zámek zaplatit 59 dolarů (zhruba 1400 korun), tak nějak tušíte, že asi nebude úplně obyčejný. Fígl Fuz Design Noke spočívá v tom, že k němu není žádný klíč – odemknete ho a zase zamknete přes aplikaci ve vašem mobilu, která se se zámkem spojí přes Bluetooth. A když mobil ztratíte, odemknete zámek poklepáním prstem ve stylu morseovky.

Více informací: http://fuzdesigns.com/

nokey


Poslušné auto

Nebaví vás hledat u obchodního centra volné místo na parkování? Tohle je odpověď z dílny BMW: upravený hybrid i3 si místo najde sám, bez řidiče zaparkuje a na povel z hodinek na vašem zápěstí zase přijede tam, kde jste ho opustili. Potřebuje k tomu jen nastavenou mapu garáže a systém založený na čtyřech laserových sensorech, který německá automobilka nazvala Remote Valet Parking Assistant. Představený koncept by se mohl dostat do sériové výroby za pět až osm let.


Chytrý dudlík

Takhle vypadá splněný sen všech úzkostlivých rodičů, které vyděsí každé škytnutí jejich batole. Firma BlueMaestro v Las Vegas představila první smart dudlík, který měří tělesnou teplotu dítěte a naměřené hodnoty rovnou posílá do vašeho mobilu. Vyjde na 40 dolarů a kromě teploměru funguje i jako alarm, který vás upozorní, když se dítě zatoulá dál, než mu dovolíte.

Více informací: http://bluemaestro.com/pacifi-smart-pacifier/

dudlik


Všímavá zásuvka

S touhle vychytávkou už nikdy nezapomenete při odchodu do práce zhasnout v koupelně. Zuli Smart Plug totiž pozná, že jste odešli, a zhasne za vás. Funguje to tak, že lampu zapojíte do zásuvky přes nenápadnou krabičku (Zuli Smart Plug), která je přes Bluetooth připojená k vašemu telefonu. A když se k ní přiblížíte, rozsvítí se. Napojit se k ní dá cokoliv, takže než vstoupíte do bytu, bude už rozsvíceno, hrát vaše oblíbená hudba a vařit se voda na čaj. Jen se musíte smířit s tím, že odteď nevyndáte mobil z kapsy.

Více informací: http://www.zuli.io/

zuli


Kam až vyskočíte?

Pokud milujete wearables, nad kterými vaši kamarádi většinou kroutí hlavou, tohle je věc přesně pro vás. Blast Motion totiž dokáže změřit, jak vysoko jste vyskočili, a zahltí vás spoustou dalších údajů o vašem výkonu ve vzduchu. A nejen to, běžcům změří zrychlení a v kombinaci s videem se dá využít i pro kontrolu vašeho golfového švihu. Prostě si za pas připnete malý sensor, který se propojí s aplikací ve vašem telefonu a je to. Zbytečnost? Ne když milujete čísla.

Více informací: http://www.blastmotion.com/

blast


Nejtenčí televize

Pokud jste si mysleli, že váš mobil je úchvatně tenký, zapomeňte na to. Sony na CES představilo něco lepšího – televizi, která je tenčí i než nový iPhone 6. Nová Bravia o úhlopříčkách 55 až 75 palců má v nejtenčím místě pouze 4,9 milimetrů! Kromě toho nabízí i rozlišení 4K, tedy čtyřnásobek běžného Full HD rozlišení. Cena, kterou Sony zatím neoznámilo, ale asi nebude nízká.

Více informací: http://store.sony.com/ces-2015-television/cat-27-catid-sony-ces-2015-tv

sony


Bumerang s foťákem

Loni Intel na CES odstartoval svoji soutěž Make I Wearable a o rok později na stejném místě představil vítězný projekt. Jmenuje se Nixie a jde o dron, který se svými čtyřmi rameny obepíná vaše zápěstí, stisknutím tlačítka vzlétne, vyfotí vás nebo natočí a zase vrátí do vaší ruky. Vývoj Nixie ještě není dokončený, ale už teď tenhle projekt vzbudil v Las Vegas velkou pozornost.

Více informací: http://flynixie.com/

nixie


Rychlejší chůze

Tohle není hračka, ale seriózní řešení pro ty, co neustále spěchají. Rollkers připomínají kolečkové brusle, které si nazujete na boty – až na to, že se s nimi nebruslí, ale normálně chodí. Francouzská firma, která za tímhle projektem stojí, slibuje, že si díky nim budete připadat jako na jezdícím pásu, který známe z letišť, a rychlost vaší chůze se zvýší až na 11 km/h. Rollkers jsou stále ve fázi vývoje, ale pokud se na CES našel investor, na trhu by se mohly objevit možná už za rok.

Více informací: http://www.rollkers.com/


Sluchátka do postele

Tahle věc ukončí všechny starosti s vytlačenými sluchátky do tváře, když s nimi usnete. SleepPhones jsou sluchátka zabudované do čelenky z jemné fleecové látky, takže si klidně můžete lehnout na bok, pustit si svůj playlist na Spotify na usnutí, aniž by vás cokoliv tlačilo. SleepPhones v základní verzi vyjdou na 40 dolarů, a když si připlatíte dalších 60, dostanete bezdrátovou verzi.

Více informací: http://www.sleepphones.com/

sleepphones


Dokonalá konvice

Tohle je důkaz, že ovládat dnes můžete přes mobil už téměř cokoliv. Včetně téhle konvice. Jestli je to věc, bez které odteď nebudete moci žít, necháme na vás, ale jedna výhoda zní docela sympaticky – v aplikaci si nastavíte čas buzení, a když budík zazvoní, probudíte se ve stejnou chvíli, jako se právě dovaří voda na vaší ranní kávu. Smarter Kettle se dá pořídit za zhruba 3,5 tisíce korun.

Více informací: www.smarter.am

konvice


Další články o technologiích, které najdete na Forbes.cz:

3D tiskárny jdou do módy – doslova. Už vytisknou i dámské lodičky

Technologické trendy, které tento rok promění váš život