Americký vydavatel videoher Riot Games, který je známý hlavně díky hře League of Legends, zaplatí sto milionů dolarů (zhruba 2,2 miliardy korun) za urovnání hromadné žaloby. Ta zahrnuje obvinění z diskriminace podle pohlaví a ze sexuálního obtěžování, informoval server BBC.

Žaloba byla podána v listopadu 2018, když herní server Kotaku zveřejnil článek popisující praktiky ve firmě Riot Games, včetně údajného bránění postupu žen do vyšších funkcí či sexuálních návrhů.

Kalifornský úřad pro spravedlivé zaměstnanecké podmínky uvedl, že dohoda o urovnání napraví pochybení vůči zhruba 1065 zaměstnankyním a  1300 smluvním pracovnicím. Ve firmě Riot Games podle úřadu docházelo k systémové diskriminaci na základě pohlaví a sexuálnímu obtěžování. Žaloba zahrnovala řadu různých obvinění včetně tvrzení, že nadřízení a kolegové ukazovali pracovnicím fotografie pánských genitálií, píše BBC.

Společnost Riot Games v rámci dohody o urovnání vyplatí osmdesát milionů dolarů účastníkům hromadné žaloby, zbývajících dvacet milionů dolarů pokryje náklady na právníky. Firma se také zavázala, že zlepší pracovní podmínky a najme nezávislého experta, aby přezkoumal její praktiky při stanovování mezd, náboru a povyšování zaměstnanců.

„Jsem tak ráda, že jsme dosáhli prvního kroku na cestě ke spravedlnosti pro ženy v Riot Games,“ uvedla bývalá zaměstnankyně Jes Negronová, která se do hromadné žaloby zapojila. „Doufám, že tato kauza poslouží jako příklad pro jiná studia a jako inspirace pro ženy v celém tomto odvětví. Ženy v herním průmyslu nemusejí v tichosti snášet nerovnost a obtěžování – změna je možná,“ dodala.