skip to main content

Robinsonem na Jadranu. Ubytujte se v majáku na chorvatských ostrovech

Potřebujete si pořádně odpočinout nebo jen máte romantického ducha? Nemusíte jezdit daleko. Vybrali jsme pro vás pět jadranských majáků, ve kterých si můžete užít Chorvatsko jinak. Ze skal nad mořem nebo z útesů v majácích z počátku 19. století.

Svatý Ivan

Maják Svatý Ivan leží na ostrově poblíž města Rovinj. Je ideální pro pobyt s dětmi, protože má z každé strany ostrova jednu pláž s mělkými břehy. Vašim potomkům se také určitě budou líbit delfíni, kteří se kolem ostrova vyskytují.

Cena za noc vás podle sezony vyjde od dvou do čtyř tisíc korun a přeprava z Rovinjského přístavu stojí necelé čtyři tisíce. Pokud byste měli osamělého života na majáku dost, navštivte město Rovinj a od něj asi 30 minut cesty autem vzdálené středověké město Bale. Na cestě z Rovinje do Bale se zastavte v malé rodinné firmě Grubić, která už víc než 100 let vyrábí olivový olej, a ochutnejte třeba ten z 200 let starých olivovníků.

Porer

Ostrov, na kterém leží maják Porer, je tak malý, že vám bude trvat minutu, než jej obejdete. Kompenzací za malý prostor jsou ale západy slunce, o kterých se říká, že jsou tady ty nejkrásnější na Jadranu.

Na maják se dostanete z města Premantura a 20 kilometrů to máte do města Pula. Za návštěvu rozhodně stojí středověké městečko Motovun, ležící kousek od Puly a proslavené svým letním filmovým festivalem. U Motovunu se zastavte v rodinné firmě Karlić, která své lanýže dodává do 600 světových restaurací. Vezmou vás tam do lesa, kde vám ukážou, jak se takové lanýže hledají.

Noc vás bude stát od dvou do tří tisíc a starat se o vás bude pan domácí, se kterým se můžete domluvit, aby vám pravidelně dovážel čerstvé potraviny.

Verudica

Další maják na istrijském pobřeží nedaleko od Puly, na rozdíl od dvou předchozích se ale můžete těšit na ubytování v luxusnějším stylu. Maják z roku 1877 totiž prošel před šesti lety rekonstrukcí.

Reklama

Ubytování za noc vás bude stát od čtyř do dvanácti tisíc, a protože maják leží v srdci letoviska Verudela, na jedné straně si můžete užívat klidnou terasu s výhledem na moře, na druhé straně jakoukoli zábavu v podobě restaurací, kaváren, barů nebo vodních sportů.

A kdyby se vám nechtělo jezdit autem, na maják Porer i dva předchozí se pohodlně dostanete z letiště Pula, na které z Prahy pravidelně létají chorvatské aerolinky Croatia Airlines.

Struga

Na nejvzdálenější dalmátský ostrov Lastovo, na kterém maják stojí, se přepravíte trajektem ze Splitu a noc vás vyjde od tisíce do tří tisíc korun.

Na ostrově žije asi 600 obyvatel a je tím pravým pro vás, pokud rádi rybaříte. Moře je tady bohaté na různé druhy ryb a humry a třeba se vám poštěstí ulovit podobný kousek jako na začátku 19. století, kdy tady chytili téměř osmnáctikilogramového humra.

Palagruža

I tento maják je rájem pro rybáře. Moře v okolí ostrova Palagruža je totiž nejbohatší oblastí pro rybolov na Jadranu.

Za noc na majáku dáte od dvou do šestnácti tisíc a dostanete se na něj motorovými čluny ze Splitu nebo z ostrova Korčula. Kvůli velké vzdálenosti od civilizace se tady nedá zajistit pravidelné zásobování, proto si raději nakupte dostatek potravin a nápojů. Cenou za izolaci je ale jedna z nejhezčích jadranských pláží, která se jmenuje Jižní zlato.