Všude se skloňuje suchý únor a vy byste si radši dali dobře vychlazený gin tonic?

Tak to vás potěší Guido, kříženec samořiditelného auta a robotického baru s umělou inteligencí. Sám dojede, kam ho objednáte, namíchá koktejl nebo dva, a buď posedíte, anebo Guido vyrazí na další štaci. Guido je totiž něco jako Uber ve světě alkoholu.

Čtěte také: Ty nejlepší newyorské restaurace podle Forbesu

Tenhle koncept je z dílny italských inovátorů a designérů Carlo Ratti Associati, kteří na něm spolupracovali s firmou Makr Shakr, světovým lídrem ve výrobě robotických barmanů.

Robobarman na čtyřech kolech Guido je teď ve stadiu prototypu a plán jeho tvůrců je dostat ho na silnici ještě letos – už o tom jednají s několika velkými městy, která by jako první mohla testovat bar on-the-go, kdekoli si zákazník bude přát.

Guida bude stačit zavolat pár kliknutími v aplikaci, přijede na zadané souřadnice a vy si mezitím na obrazovce mobilu vyberete, co si dáte.

Perfektní martini (protřepat, nemíchat) jeho dvě robotická ramena nachystají přesně podle zadání, trvá to pár sekund. Guido je naprogramovaný tak, že dokáže i ověřit váš věk podle občanky nebo řidičáku a nechá vás zaplatit telefonem.

Robotický barman je namontovaný na samořiditelném podvozku, využívá při tom už existující technologie, které rozvíjí Tesla i tradiční velké automobilky. Díky tomu vás tenhle bar na čtyřech kolech obslouží kdekoli, kam vede silnice.

Jeden z tvůrců robobaru Carlo Ratti studuje technologie měnící města a mobilitu už dlouho. Italský designér byl i u plánů, jak z milánského distriktu, který zůstal po Expu 2015, udělat čtvrť plnou inovací, kde budou ulice a silnice navržené čistě pro provoz samořiditelných aut. Ratti taky spolupracuje s MIT, prestižní americkou univerzitou, na výzkumu autonomních vozidel a toho, jak změní městskou mobilitu.

On i firma Makr Shakr vidí v Guidovi nejenom pohodlnou cestu k dobrému koktejlu na míru, ale taky experiment na poli nových technologií a mixologie, který by mohl změnit pohled, jakým se díváme na noční život ve městech. Metropole totiž mají v noci tepající centrum a pár míst, kde to žije, ale na periferii po setmění nepotkáte živou duši. A tohle chtějí autoři robobaru změnit. Aby lidé nemuseli za drinkem večer vyrážet do města, ale mohli si ho dát u sebe v ulici.

„Guido ukazuje, že nové technologie můžou udělat město zábavnějším, sbližovat lidi a pružněji reagovat na jejich potřeby,“ říká Emanuele Rossetti, ředitelka firmy Makr Shakr. Podle ní může Guido pomoct vybudovat ve městě novou sociální dynamiku. Člověk zavolá Guida, dá si drink přímo na zápraží, pozve svoje sousedy a do té doby mrtvé předměstí ožije.