Pro někoho jsou roboti ve výrobě zajímavá cesta k pokroku. Pro jiného prostě nutnost. „Sídlíme na Mladoboleslavsku, tedy v regionu, kde je posledních dvacet let prakticky nulová nezaměstnanost, takže jinou možnost, jak vyrábět, ani nemáme. Tedy pokud nechceme mít obrovské množství nájemních zaměstnanců ze zahraničí,“ říká Lukáš Formánek.

Technický ředitel společnosti DZ Dražice, předního českého výrobce ohřívačů vody, náleží mezi zástupce firem, které už si bez robotů svoje fungování téměř neumějí představit. I proto, že akutní nedostatek lidí není jedinou potíží.

„V průmyslovém rybníce v Čechách uteklo hodně vody, kritérií je dnes mnohem víc. Jde i o zlepšení podmínek, zejména v těžkých provozech,“ zmiňuje Formánek jejich svařovny a lisovny. „V nich panuje obrovský hluk, s ním spojený stres, výpary poškozující zdraví – lepšíme tak podmínky k práci. S tím jde ruku v ruce produktivita a kvalita výrobků.“

V Dražicích používají roboty od firmy ABB a její šéf pro Česko Vítězslav Lukáš je stále vidí jako příklad toho, kudy vede cesta k chytřejšímu, efektivnějšímu a tím pádem i lépe vydělávajícímu průmyslu v zemi.

„Jejich první pracoviště byl futuristický, až revoluční počin. Firma tehdy nebyla až pod takovým tlakem kvůli zaměstnancům, spíš viděla jiné benefity, hlavně zvýšení kvality,“ oceňuje Lukáš.

A popisuje, jak to vypadá, když někdo podobně jako DZ Dražice na podobný krok směrem k robotizaci a automatizaci přistoupí.

„V obědové pauze se objevíme na place s laserovou 3D kamerou, zaměříme celou výrobní oblast a v klidu kanceláře do toho vkládáme budoucí tvar robotizovaných pracovišť. Zákazník si pak s 3D brýlemi projde návrh, jak to celé bude vypadat, a koriguje nás,“ líčí Lukáš.

Jakkoli je podle něj logické, že firmy chtějí co nejkratší payback, tedy návratnost vložené investice, upozorňuje každého, že jde o běh na dlouhou trať. „A hlavně – když víte, že svářeč vás na Boleslavsku vyjde na 600 tisíc ročně, payback se daleko lépe počítá,“ upozorňuje Formánek na rostoucí cenu práce.


A z vlastních zkušeností dodává, že u nich rozhodně nepanují stížnosti na to, že by roboti brali lidem práci. Protože oni jim vezmou jen tu nejtěžší, nejnáročnější. „A naopak vznikne spousta nových znalostí. Kdo u nás dřív seřizoval hydraulické lisy, dnes seřizuje roboty. Zaměstnanci s automatizací rostou, mají pak úplně jinou cenu na trhu práce,“ dodává.

Proč v některých profesích už dnes roboti předčí člověka na celé čáře? Kolik lidí dokážou nahradit ve směnném provozu? A jaké mentální bariéry ještě český průmysl potřebuje odbourat, aby na automatizaci vsadil opravdu naplno? Poslechněte si náš Forbes BrandVoice podcast.