Ester Ledecká to opět dokázala! Přesně týden poté, co si vyjela překvapivé zlato na lyžích, přidala i to, které se od ní tak trochu čekalo – ze snowboardu. Gratulujeme!

Své závody si teprve dvaadvacetiletá Češka musí vybojovat sama, podíl na jejích úspěších má ale i její tým, který dělá všechno pro to, aby byla ještě lepší. A  zatím se mu to daří náramně. Podívejte se proto, kdo všechno v pozadí úspěchu fenomenální Ledecké stojí.

Zuzana Ledecká, matka

Bývalá vynikající krasobruslařka. Právě ona má v týmu hlavní slovo. Řídí přípravu na tréninky a závody, i na akreditaci má obvykle napsáno „head coach“ (hlavní trenér). Vedla Ester odmala a dodnes ji doprovází takřka na každý závod kromě těch zámořských, neboť se bojí létání.

Kupte si online Forbes s Ester! »

Janek Ledecký, otec

Dříve se o Ester mluvilo hlavně jako o dceři „slavného muzikanta Janka“, nyní se role obrací. Právě on má ale na růstu české hvězdy zásadní podíl, v počátcích investoval do její kariéry miliony. I díky tomu se mohla odmala věnovat lyžování i snowboardingu. Až když bylo Ester osmnáct, přišla za ním, že už si chce na další sezonu vydělat sama.

Jonáš Ledecký, bratr

Kdysi taky závodník, na snowboardu dokonce býval zprvu lepší než o dva roky mladší Ester. Pak se ale rozhodl věnovat umělecké kariéře: má kapelu, je výtvarník a komiksový kreslíř. Navrhl Ester její superhrdinskou kombinézu, se kterou se na svahu vymyká.

Jan Klapáč, děda

Bývalý hokejista, člen vítězného týmu z mistrovství světa v roce 1972. Pro Ledeckou je velkým vzorem a motivací – toužila mít titul světového šampiona jako on. Klapáč zároveň píše plán její kondiční přípravy.

Tomáš Bank, lyžařský trenér

Dříve na lyžích sám závodil, ale větších úspěchů dosáhl až jako trenér. Nejprve fungoval v šumperském Ski klubu, pak se začal starat i o svého bratra Ondřeje. Krátce poté, co on v lednu 2016 ukončil kariéru, zavolala mu Zuzana Ledecká, jestli by nechtěl být lyžařským koučem Ledecké. Přijal.

Ondřej Bank, lyžařský trenér

Mezi muži nejlepší alpský lyžař české historie. Proslul kamikaze stylem, kdy se bez zábran pouštěl ze sjezdovek a atakoval přední umístění. Jeho největším úspěchem jsou dvě třetí místa ze závodů Světového poháru či páté pozice z olympiády v Soči 2014 a mistrovství světa v Ga-Pa 2011. Jeho kariéru ale provázely i zdravotní problémy: záhadná nemoc z roku 2011 a celá řada zranění. Před rokem následoval svého bratra do týmu Ester Ledecké v roli poradce.

Justin Reiter, snowboardový trenér

S Američanem pojí Ester dlouhodobé přátelství. Byl skvělým závodníkem, má titul vicemistra světa, kariéru ukončil loni na podzim. A krátce poté se přidal k Ledecké, která hledala náhradu za Itala Ericha Pramsohlera, jemuž zdravotní problémy neumožňují cestovat. Reiter o Ledecké v rozhovoru pro New York Times prohlásil, že je „jedním z nejlepších sportovců planety“.

Petr Kouřil, servisman

Věčně usměvavý flegmatik, kterému v týmu říkají Olsen. Dříve hrával stolní tenis i tenis, pak trénoval na lyžích děti i juniory. U Ledecké začínal jako lyžařský kouč, nyní už se naplno věnuje roli servismana, připravuje tedy lyže i snowboard. Doprovází ji třetí sezonu.

Jakub Marek, fyzioterapeut

Podobně jako Kouřil jezdí s Ledeckou celou sezonu, stará se o její tělo a cvičí s ní zhruba dvě hodiny denně. Zaměřují se především na zpevnění středu těla, aby předcházela problémům s ploténkou, která ji trápila na minulé olympiádě v Soči. Muž přezdívaný Kubka dříve pomáhal bývalé akrobatické lyžařce Nikole Sudové.

Viktor Valta

Osobní manažer z agentury Sport Invest, která sportovkyni zastupuje. Jedná s potenciálními partnery, pomáhá se správou sociálních sítí, plní i roli mluvčího. Právě on se stará o to, aby měla Ledecká klid na přípravu; obzvlášť nyní, kdy je zájem o ni mimořádný.

Zdroje fotografií: Forbes (Jiří Turek a Jana Jabůrková), oficiální web olympiády v Pchjongčchangu, Facebook Jonáše Ledeckého,  oficiální web Ester Ledecké, Profimedia