Chcete si připadat jako Elizabeth Bennet, která čeká na dopis od pana Darcyho? Jste zatížení na literaturu i britskou aristokracii? Pak se vám z nabídky na realitním serveru Savills rozbuší srdce.

K dispozici je zde totiž rodinné sídlo Jane Austen v hrabství Hampshire. Nemovitost o velikosti 21 hektarů a pod názvem Steventon House je k dispozici za zhruba 231 milionů korun.

Usedlost postavil na začátku 19. století Edward, starší bratr Jane Austen. Na stejném pozemku se také nacházel ještě dům, ve kterém žila jedna z nejpopulárnějších spisovatelek historie, v letech 1775 až 1801.

Právě v těchto končinách vznikly její legendární díla, jako je Rozum a cit (1811), Pýcha a předsudek (1813) a Opatství Northanger (1817). Když se hlava rodiny Austenů, duchovní anglikánské církve George, rozhodl odejít po 40 letech služby do důchodu, přestěhoval svůj klan do známého lázeňského města Bath.

Dům s přilehlým pozemkem v Hampshiru získala rodina Austenových díky vzdálenému příbuznému, rytíři Thomasu Chawtonovi.

Ostatně, vzpomíná tak synovec spisovatelky James Edward Austen-Leigh ve svých pamětech. Rytíř Chawton totiž neměl potomky, a tak učinil z Eduarda, bratra Jane, svého dědice. Ten se rozhodl domek z 16. století zbořit a postavit zde v roce 1826 nemovitost, která je právě na prodej. V roce 1855 ji nicméně prodal vévodovi z Wellingtonu.

Až do třicátých let minulého století ale dům sloužil jako sídlo duchovního, nachází se totiž v blízkosti kostela svatého Nicholase, který Jane Austen sama pravidelně navštěvovala.

Experti britského realitního trhu považují prodej panství Steventon House za jedinečnou příležitost, kdy se běžný (i když movitý) smrtelník stane obyvatelem jedné z historicky nejdůležitějších staveb Velké Británie. Dům a jeho okolí, zelené kopce a třešňové stromy, totiž Jane Austen často posloužily jako zdroj inspirace pro její romány.

Nemovitost má šest ložnic, čtyři koupelny a čtyři přijímací pokoje. Dům sice prošel kompletní rekonstrukcí, ale jeho historické prvky jako krby s vyřezávanými ornamenty, dřevěná podlaha a vysoké stropy zůstaly plně zachovány.

Na nové majitele čekají také současné výdobytky jako moderní kuchyně, vinný sklep, kde regulujete teplotu, vyhřívaný bazén, venkovní kuchyně, tenisový kurt i zahradní domek s dvěma ložnicemi. Nechybí ani růžový sad či vlastní parkoviště.