Jak se Česko popralo s náročným rokem, do kterého přilétla černá labuť v podobě koronavirové krize? Forbes.cz oslovil přední české ekonomy s dotazem, jak by jedním grafem nejlépe charakterizovali vývoj české ekonomiky v uplynulém roce. Dnes odpovídá člen ekonomického poradního týmu Ústředního krizového štábu ČR a hlavní ekonom Patria.cz Jan Bureš.

***

Rok 2020 byl v mnoha ohledech naprosto výjimečný a o silné příběhy a zajímavé grafy není nouze. Rozhodl jsem se však záměrně nesáhnout po srovnání nakažených nebo mobility indexů, ale zalovit v truhle zajímavých trendů trochu hlouběji.

Pro Česko je zajímavé podtrhnout, jak „dobře“ se v druhé pandemické vlně zatím daří německému průmyslu. Produkce dál roste a podle posledního indexu německé podnikatelské nálady Ifo se dál zlepšují i očekávání průmyslníků. Graf, který jsem vybral, do značné míry vysvětluje proč.

Německý průmysl a podnikatelská nálada PMI. Zdroj | Patria.cz s použitím CPB, BUBA, CaO, DESTATIS, CZSO

Není to jen o větší podzimní odolnosti evropského průmyslu obecně dané menšími výpadky subdodávek z Asie a robustnější asijskou poptávkou. Je to především kvůli tomu, že úroveň průmyslové produkce v Německu poklesla již tak nízko, že jednoduše nebylo kam dál „padat“.

Německý průmysl byl ve vleklé recesi již od začátku roku 2018 a pandemie sama ho zasáhla na velice nízkých úrovních produkce. I přes rychlé oživení ve třetím kvartále tak stále produkce zůstává pod úrovněmi roku 2012.