Jak se Česko popralo s náročným rokem, do kterého přilétla černá labuť v podobě koronavirové krize? Forbes.cz oslovil přední české ekonomy s dotazem, jak by jedním grafem nejlépe charakterizovali vývoj české ekonomiky v uplynulém roce. Dnes odpovídá člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

***

Česká republika je poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie a Španělsko. Vyplývá to z nových dat Mezinárodního měnového fondu (MFF), aktualizovaných letos v říjnu.

Podle MMF činí hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele letos v Česku 38 120 dolarů uváděných v přepočtu k roku 2017 (tedy ve stálých cenách a po přepočtení paritou kupní síly měny). V Itálii se pro letošek podle MMF jedná o 37 905 a ve Španělsku o 36 086 dolarů.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda

Důvodem je koronavirová krize, která v rámci své takzvané první, „jarní“ vlny zasáhla právě Itálii a Španělsko zvláště tíživě. Jejich ekonomický propad, včetně propadu právě ukazatele HDP v přepočtu na hlavu, byl tak citelnější než propad většiny dalších vyspělých ekonomik, včetně České republiky nebo třeba Slovenska.

Vývoj HDP na jednoho obyvatele ve vybraných zemích v USD. Zdroj | MMF

Příznivé z hlediska ČR je to, že podle prognózy MMF na léta 2021 až 2025 už by ji Itálie ani Španělsko neměly znova „předběhnout“. Například pro rok 2025 MMF prognózuje, že česká ekonomika vytvoří v přepočtu na obyvatele bohatství čítající 45 490 dolarů, zatímco Itálie jen 42 525 a Španělsko pouze 42 809 dolarů.

Další pozitivním faktem je to, že zatímco Česko letos v porovnání s loňskem předběhlo hned dvě země, které MMF kategorizuje jako vyspělé – tedy právě Itálii a Španělsko –, žádná jiná vyspělá země se před něj nedostala. Česko si tak v pomyslném pořadí nejbohatších vyspělých ekonomik světa dle MMF polepšilo z loňského 29. na letošní 27. místo.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

V roce 2025 by Česko mělo podle odhadů MMF na tomto žebříčku dokonce obsadit 25. příčku, když v bohatství na obyvatele překoná Nový Zéland a Japonsko.

Naproti tomu Slovensko si podle odhadů MMF polepší z loňské 37. příčky na 36. příčku až v 2027, když se mu podaří „předběhnout“ Portoriko. Slovensko však i v dalších letech zůstane nejen za Itálií a Španělskem, ale také třeba Portugalskem, Estonskem nebo Litvou.