Česká skupina lékáren Pilulka loni zvýšila svou čistou ztrátu na 175,9 milionu korun. Meziročně se tak ztráta skupiny prohloubila o více než 110 milionů korun. Meziročně zhruba o dvanáct procent klesly i tržby na 2,1 miliardy korun. Za poklesem stojí především náklady na neúspěšné zahraniční expanze a na transformační opatření skupiny. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Rok 2023 byl podle spolumajitele a člena představenstva Pilulky Martina Kasy ve znamení restrukturalizace a adaptace skupiny na nové tržní podmínky. V rámci změn se chce firma zaměřit na své dosud ziskové aktivity. Jde především o provoz on-line lékáren v České republice a na Slovensku a provoz vlastních a partnerských kamenných lékáren v Česku.

Loni v létě se společnost naopak rozhodla ukončit své podnikání v Rumunsku, ke konci roku pak skončila také v Rakousku a Maďarsku. Podle Kasy by na další působení v těchto zemích vyžadovalo mnohamilionové investice, které by ale v současné době nebyly pro podnik udržitelné. „Tímto krokem chceme upevnit naši pozici a zaměřit se na trhy, kde vidíme největší potenciál pro růst a stabilitu společnosti v nadcházejících letech,“ podotkl Kasa.

Změny se týkaly také zaměstnanců napříč celou skupinou. Jejich počet loni klesl o více než 120 na 260 zaměstnanců. Největší část pracovníků skončila v centrále firmy.

Pilulka už zveřejnila i hospodaření v úvodu letošního roku. V prvním čtvrtletí pokračoval výrazný pokles tržeb, meziročně o více než sedmadvacet procent na 423 milionů korun. Projevil se tak především útlum aktivit na zahraničních trzích. Provozní zisk EBITDA naopak oproti loňskému prvnímu čtvrtletí o čtyřiadvacet milionů vzrostl, a skončil tak ziskem 6,2 milionu korun.

Pilulka je největší on-line lékárna v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství. Loni v červnu Pilulka ukončila úpis nových akcií na trhu Start pražské burzy, při kterém získala kapitál v celkové hodnotě 67,4 milionu korun.