Pro milovníky hodinek nastalo vzrušující období roku. Na tradiční výstavě Watches and Wonders ve švýcarské Ženevě se ukázala smršť nových modelů od známých značek. Vybrali jsme deset z nich, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

IWC Ingenieur Automatic 40

Řada Ingenieur pochází z padesátých let a pro značku IWC byla technickým milníkem, k čemuž odkazuje i její název. Hlavní popularitu ale zažila v letech sedmdesátých s redesignem od slavného hodináře Geralda Genty.

K tomu odkazuje i novinka od švýcarské manufaktury IWC, která ji posouvá do moderního provedení. Vyrábí se v ocelovém či titanovém provedení, má rezervu chodu 120 hodin a voděodolnost do 100 metrů, což z ní činí skvělé sportovní hodinky.

Chanel J12 Hyper Cybernetic

Pařížská módní značka dělá trochu jiné hodinky než tradiční domy a neobvyklými modely zaujala i letos. Její kolekce se nazývá Interstellar a bere si inspiraci ve sci-fi, vesmíru a cestování v čase. Vyčnívá z ní třeba limitovaná edice 55 kusů s názvem J12 Hyper Cybernetic, která staví na kontrastu zářivých diamantů v pravé části číselníku a lunety a černé keramiky v levé.

Rolex Oyster Perpetual Day-Date 36

Každá novinka od Rolexu je událostí a vybrat jeden kus je těžké: co třeba model k šedesátému výročí kolekce Daytona s číselníkem v ledově modré barvě?

Nelze však nevěnovat prostor zjevení jménem Oyster Perpetual Day-Date 36, které ukázalo, že i vrcholně tradiční značka umí být hravá. Ve třech variantách totiž představil model, jehož číselník zdobí dílky puzzle, na dvanácté hodině má místo očekávatelného dne týdnu nápisy jako Love, Hope, Peace nebo Faith a místo data ukazuje na třetí hodině 31 různých emoji.

Cartier Santos-Dumont Skeleton

Další pařížská značka jako obvykle novinkami nešetřila a zaujala třeba odvážnými novinkami v sérii Panthère, v jejichž designu hlava pantera vypadá, jako by požírala číselník.

Místo tohoto spíše šperkařského kousku ale vybíráme něco pro hodinářské fajnšmekry: skeletonový model jiné klasické série od Cartier, Santos-Dumont. Ten v celé kráse ukazuje nový kalibr, který firma dva roky vyvíjela v manufaktuře ve švýcarském La Chaux-de-Fonds. K dispozici je ve třech různých provedeních.

Bulgari Octo Roma

Kdysi hlavně šperkařská společnost Bulgari už se pevně usadila mezi hodinářskou elitou. Dokázala to i letos, kdy uvedla redesignovanou řadu Roma z roku 2012. Nová edice je k dispozici ve třech barvách číselníku – modré, bílé a antracitové –, může být s chronografem nebo tourbillonem a má oktagonální tvar, čímž odkazuje ke kořenům italské značky a římské architektuře.

Hermès H08 Chronograph

Sledovat pařížskou značku Hermès, jak promítá svoji eleganci do hodinářského světa, je vždy potěšením. Tentokrát se rozhodla vsadit především na aktualizaci populárního modelu H08, který ukázala v nové podobě s chronografem.

Hermès H08 Chronograph jsou sportovní, praktické, ale zároveň vysoce stylové hodinky, které speciálně v barevné kombinaci oranžového řemínku a černého číselníku jasně ukazují, jaká značka za nimi stojí.

Panerai Radiomir California

Výrazné modely italské značky Panerai obvykle míří na sportovce či přímo potápěče. Nový kousek se ale svezl na vlně nostalgie, která je nejen v hodinářském světě už dlouho fenoménem. Polovina číslic na číselníku je římská, polovina arabská a Panerai se tímto stylem obrací do vlastní historie až někam ke třicátým létům minulého století. Pro sběratele vintage kousků jasná volba.

Patek Philippe Calatrava

Nesmí chybět ani novinky od mistrů z Patek Philippe, kteří rozšířili oblíbenou řadu Calatrava. Objevil se třeba model v růžovém zlatě s fialovým ciferníkem, vybíráme však tři reference (6007G-001, 6007G-010 a 6007G-011) v bílém zlatě s modrými, žlutými nebo červenými prvky. Každý z nich je elegance sama.

Hublot MP-13 Tourbillon Bi-Axis Retrograde

Hodinky značky Hublot poznáte na první pohled. Jsou extravagantní, na zápěstí se neztratí a tato novinka to jen potvrzuje. Chlubí se tourbillonem, titanovým pouzdrem, nadstandardní výdrží 115 hodin a především neobvyklým designem, kde číslice neopisují celý kruh a ručičky se pohybují zleva doprava.

Chopard Alpine Eagle 41 XPS

Další z tradičních značek Chopard opět zanechala dojem. Nepochybně jí pomohla i účast ambasadorky Julie Roberts, ale také důraz na používání udržitelných materiálů. Tenoučkou novinku Alpine Eagle 41 XPS tvoří recyklované materiály z 85 procent, do dvou let by toto číslo u všech modelů Chopard mělo vystoupat na 90 procent.

Bonus: Jacob & Co Billionaire Timeless Treasure

Zřejmě největší extravaganci v rámci Watches and Wonders předvedla americká značka Jacob & Co. Jak napovídá název, tento model je určený pro miliardáře. Stojí 20 milionů dolarů (přes 430 milionů korun), má skeletonizovaný tourbillon a 425 vzácných žlutých diamantů. Vznikal tři a půl roku a nejvíce času na něm prý zabralo právě to, aby se podařilo sehnat dost stejně barevných a kvalitních drahých kamenů.