Rychlá auta, drahá auta, burácející auta, ale i nastupující elektromobily. Vedle toho obří automobilový byznys nebo design, který se líbí (a někdy taky ne). A hlavně novinky, ve kterých budeme dřív nebo později jezdit.

Forbes FastWheels je pravidelný souhrn, díky kterému budete mít jasno o tom nejzajímavějším, co se ve světě benzinu, nafty i elektřiny událo. Startujeme!

Auta na hořící lodi měl i Rolls-Royce

hořící loď elektromobily
Foto DUTCH COAST GUARD/Anadolu Agency via Getty Images

Přesně 3783 nových aut, včetně 498 bateriových elektromobilů. Z toho několik stovek s logem BMW, kolem 300 vozů Mercedes-Benz, ale i několik modelů automobilky Rolls-Royce. To jsou zatím poslední zprávy o nákladu nákladní lodi Fremantle Highway , která začala hořet poblíž nizozemského pobřeží na cestě Afriky a následně do jihovýchodní Asie.

Požár se po několika dnech podařilo uhasit a loď odtáhnout zpět do přístavu Eemshaven, kde dojde k vyložení nákladu, což může trvat i několik týdnů. Poté se rozhodne, jestli loď půjde opravit, nebo bude vyřazena z provozu.

V současnosti zároveň běží vyšetřování příčiny požáru. Podle agentury Bloomberg začalo hořet na některé z horních palub. Spodní paluby pak zůstaly neporušené a poškozená údajně nejsou ani převážená auta.

Rejdaři a pojišťovny se chystají na na lodě převážející elektromobily víc zaměřit. Pokud totiž k požáru na takové lodi dojde, je komplikované ho uhasit. Když se to nepodaří, škody pak šplhají do stovek milionů dolarů.

Lamborghini, které se ručně lakuje dva týdny

Objednat si Lamborghini Huracán už jednoduše nejde. Tohle auto s famózně znějícím desetiválcem je totiž vyprodané až do plánovaného konce výroby, který nastane v průběhu příštího roku.

I tak má ale italská automobilka něco, čím nepřestává vzbuzovat pozornost zákazníků, kteří se musí připravit na nástup hybridních a následně plně elektrických supersportů.

Před zhruba rokem to byla „off-road“ verze Huracánu Sterrato vyrobená jen v počtu 1499 kusů, která díky o něco vyššímu podvozku a dalším úpravám zvládne jízdu i mimo hladký asfalt. Italové ji nyní, tedy v roce, kdy automobilka slaví šedesát let existence, ještě vyšperkovali. Aneb limitovaná edice už jednou limitované edice. Něco, co zájemci o taková auta milují.

Autem, které vzniklo v jediném kusu, je Huracán Sterrato v provedení Opera Unica. Jeho výjimečnost spočívá hlavně ve speciálním laku připomínajícím krystalický efekt zmrzlé tekutiny. Nanášení třívrstvého laku odkazujícího na moře a nebesa Sardinie zabralo přes 370 hodin ruční práce. Další jedinečné úpravy včetně motivu krystalické barvy se pak dotkly i interiéru.

Další narozeninová limitka od Porsche

Kdo dává přednost německým supersportům, má taky možnost utrácet. V roce, kdy Porsche slaví výročí šedesáti let od prvního modelu 911, vypouští na trh nadpozemskou kombinaci téhle klasiky. Základem je 911 GT3 Touring, která dostala manuální převodovku a motor z GT3 RS. Výsledkem je Porsche 911 S/T s výkonem 525 koní a váhou 1380 kilogramů, což z něj dělá nejlehčí verzi současné 911.

Jestli tohle auto už není vyprodané, stane se tak nanejvýš během pár týdnů. A je vlastně jedno, kolik stojí, protože na silnice jich vyjede pouze 1963 kusů. Ano, vy všímavější jste si právě spočítali, že tenhle počet není náhodný. Ostatním připomínám výročí šedesáti let 911. 

Ale zpátky k ceně, která je v přepočtu sedm milionů korun. A už teď ale jasné, že překupníci, kterým se novinka dostane do rukou, můžou s klidem pár dalších milionů přihodit. To samé už děje například u dvou dalších limitovaných edic z letošního roku: Porsche 911 Dakar a 911 Sport Classic.

Šéf značky Hyundai předpovídá rekordní rok

Letošní rok by pro evropskou část korejské automobilky Hyundai mohl být rekordním. V rozhovoru pro web Automotive News to alespoň předpovídá CEO Hyundai Europe Michael Cole. Kromě větší dostupnosti elektromobilu Ioniq 5 tomu má k většímu úspěchu pomoci i nový model Kona, který se vyrábí v českém závodě v Nošovicích.

Zatím rekordní rok byl pro Hyundai ten, který předcházel pandemii covidu-19, tedy rok 2019. Tehdy Hyundai prodal 562 386 aut. Vyšší číslo ale není to jediné, o co Coleovi jde. Zajímá ho taky co nejvyšší ziskovost, které chce dosáhnout tím, že automobilka bude dál klást důraz především na byznys stojící na prodeji aut soukromým zákazníkům, na kterém dokáže vydělat víc než při prodeji vozů do firem.

Michael Cole navíc nepřímo připustil, že Hyundai chystá elektromobil, který bude spadat do kategorie nejmenších vozů s cenou pod 600 tisíc korun. Že se do této třídy s elektromobily vydají, už oznámily například koncerny Stellantis, Volkswagen nebo Renault.

„Domnívám se, že si na evropském trhu musíme udržet zákaznickou základnu, kterou jsme si vybudovali díky našim vozům v segmentech A (miniautomobil) a B (malé vozy). Nechceme odejít z důležité části trhu,“ uvedl Cole.

Retro Toyota Land Cruiser vyjíždí

Jestli je nějaké auto synonymem pro jízdu v terénu, je to Toyota Land Cruiser. Tohohle auta, které se před více než sedmdesáti roky zrodilo jako Toyota Jeep BJ, se za tu dobu prodalo přes jedenáct milionů kusů ve víc než 170 zemích. 

Nová generace tak má na co navazovat. Co zůstává, je klasická rámová konstrukce, která je podle automobilky pevnější o padesát procent. Tuhost karoserie s rámem pak narostla o třicet procent. Novinkou je i poprvé použitý elektrický posilovač řízení, který umí potlačit nárazy kol přenášené do volantu.

Skoro se tomu dnes nechce věřit, ale pod kapotou bude turbodieselový motor s objemem 2,8 litru a výkonem 204 koní. Začátkem roku 2025 pak v nabídce dealerů ještě přibude elektrifikovaný pohon, spojující diesel se 48voltovou mild-hybridní technologií. Za kolik se Land Cruiser bude prodávat, se dozvíme patrně až zkraje příštího roku.