Jestli máte dost peněz na to, abyste si mohli dovolit Rolls-Royce a řidiče, koncept samořídících aut vám nemusí připadat tak šílený. Rolls-Royce stejně jako další automobilky nehodlá zůstat pozadu a pouští se do jejich výroby. Tvůrce luxusních aut představil nejnovější koncept vozu 103EX jako svou představu toho, jak bude vypadat cestování budoucnosti.

Takřka šest metrů dlouhé auto s futuristickým vzhledem má jedny dveře a za nimi interiér, který svou velikostí a výbavou – třeba ebenovým dřevem a kobercem z ručně vyráběného hedvábí – trumfne některé byty, myslí si server Quartz.

rolls1

Uvnitř je místo běžných sedaček gauč, který pojme dva lidi, takže případná obsluha bude muset nejspíš luxusní vůz následovat v jiném – pravděpodobně menším – autě. Auto je elektrické a má samoúložné prostory na zavazadla. Naopak nemá volant a palubní desku, které by byly u tohoto vozidla nadbytečné.

Místo klasických dveří má vůz budoucnosti jen jedny velké, což podle ředitele společnosti Torstena Müller-Ötvöse umožní, aby váš odchod z auta vypadal jako „grandiózní entrée“ místo klasického nešikovného krčení. „Střecha vystřelí nahoru, dveře se otevřou a vy tak jen vstanete a vystoupíte z auta,“ popisuje Müller-Ötvöse a dodává, že auto má připomínat Botticelliho Zrození Venuše.

rolls3

Společnicí ve voze je Eleanor, umělá inteligence, kterou společnost představila jako asistentku s duší. Proto také Rolls-Royce o voze mluví v ženském rodě. Jméno dostal program s umělou inteligencí po britské herečce a modelce Eleanor Thornton, která byla vzorem také pro sošku vypínající se na chladiči luxusních vozů Rolls-Royce, jíž se mimo jiné přezdívá Spirit of Ecstasy.

Eleanor reaguje na vaše vyřčená přání a stejně jako jakákoli jiná umělá inteligence si o vás bude pamatovat informace, jako jsou vaše oblíbené trasy anebo třeba restaurace. Není ale jasné, jestli je Eleanor součástí běžné nebo nadstandardní výbavy.

rolls2

Nevíme sice, jestli bude nově představený vůz brázdit ulice někdy v brzké době nebo vůbec, ale jasně ukazuje, že Rolls-Royce plánuje uvést svou charakteristickou okázalou značku do éry samořídících aut.

„V budoucnosti, kde bude z dopravy komodita, bude Rolls-Royce vyčnívat svou krásou, prostorností a formou,“ představuje společnost své plány na to, jak v blízké budoucnosti automatizovaných aut a sdíleného vlastnictví vyniknout. Rolls-Royce plánuje dodržet svou vítěznou formuli a cílit na zákazníka, který si kupuje pohodlí a okázalost jako osobní stanovisko.