Češi se musí připravit na růst cen na totemech čerpacích stanic. Může za to jednak rozhodnutí o prodloužení omezení těžby Ruska a Saúdské Arábie a také slábnoucí koruna. Průměrná cena benzinu se tak opět může brzy podívat nad hranici čtyřicet korun za litr.

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Benzin je nejdražší od loňského listopadu, nafta od prosince. 

V řeči čísel, která ve čtvrtek představila společnost CCS, se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 39,85 koruny za litr.

Vývoj průměrné ceny benzinu a nafty v posledním čtvrtletí | zdroj Kurzy.cz

Znamená to, že během jednoho týdne podražil o deset haléřů. Nafta pak v mezitýdenním porovnání zdražila o čtrnáct haléřů na průměrných 38,18 koruny za litr. A dle všeho budou ceny dál růst.

Na vině je zejména růst cen ropy na světovém trhu. Ta během prázdnin podražila o více než pětinu a na posilování neubírala ani v prvním zářijovém týdnu, kdy se ceny evropské ropy Brent podívaly nad devadesát dolarů za barel. Tam naposledy byly právě loni v prosinci.

Vývoj ceny evropské ropy Brent v posledním čtvrtletí | zdroj CNBC.com

„Ceny ropy pokračovaly v růstu po předchozím oznámení Saúdské Arábie a Ruska o prodloužení snížených kvót na produkci celkově o 1,3 milionu barelů denně, což je zhruba jedno procento globální produkce,“ vysvětluje analytik České spořitelny Jan Šafránek.

Jenže i to jedno procento dokáže s cenou ropy významně otřást. A bohužel ne ve prospěch spotřebitelů. „Na trhu tak panují obavy o nedostatek ropy, aktuální světová produkce by měla být kolem 101 milionu barelů denně a poptávka je o dva miliony vyšší,“ dodává k tomu hlavní analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Rostoucí ceny ropy z tohoto týdne se do ceníků čerpacích stanic promítnou, až obchodníci vyprodají své zásoby a v Rotterdamu nakoupí nové. K čemuž dojde během následujících dnů až týdnů. Proto se dá očekávat další pozvolný celopodzimní růst průměrných cen pohonných hmot v Česku a brzké překonání hranice čtyřicet korun za litr benzinu.

„V následujících dnech benzin překoná úroveň čtyřiceti korun a nafta 38,50 koruny za litr,“ odhaduje Lajsek z Purple Tradingu.

Tlak na zdražování na benzinových pumpách přináší i koruna. Ta totiž k euru i k dolaru oslabuje. A v kontextu cen pohonných hmot jde hlavně o kurz koruny k dolaru, protože v dolarech se obchoduje ropa. 

Česká měna na páru k dolaru oslabila v tomto týdnu nad 22,70 koruny a je tak nejslabší v tomto roce. Vyšší kurz (tedy slabší měna) byl jen v samém úvodu ledna.

Vývoj kurzu koruny na páru s dolarem v posledním roce (k 7. září 2023 12:00) | zdroj Investing.com

I to se samozřejmě projeví na cenách čerpacích stanic, protože jeden barel je vyjde v přepočtu na více korun než před oslabením. A ani další výhled pro korunu není příliš růžový.

Jednak centrální banka ukončila měnové intervence na trhu a jednak začíná na trhy vysílat „holubičí“ signály ohledně možného brzkého poklesu úrokových sazeb v Česku. To by tlačilo na další oslabování české měny a prodražování zboží ze zahraničí, tedy i ropy. 

Čeští řidiči si tak budou muset během podzimu zvyknout na ceny nad čtyřicet korun za litr. Spásou by pro ně mohlo být jen to, kdyby v následujících měsících došlo k neočekávanému zpomalení světové ekonomiky a tím i k poklesu poptávky po ropě a následně i k poklesu její ceny.