Devadesátimilionový přestup útočníka Neymara do saúdskoarabského klubu al-Hilál je vrcholem letošního saúdského přestupového šílenství.

Fotbalové hvězdy odcházejí z Evropy do Ameriky, Austrálie nebo Arábie už léta. Téměř vždy se však jednalo o stárnoucí hvězdy, jak zkraje roku potvrdil i Cristiano Ronaldo, který odešel z Manchesteru United do rijádského klubu Al-Nassr.

Letos v létě se však dlouholetý trend změnil a do Saúdské Arábie odcházejí hráči, kteří by bez problémů získali angažmá v Premier League nebo jiných velkých evropských ligách.

Neymar, o němž se nejprve spekulovalo, že se vrátí do Barcelony, podepíše s al-Hilál dvouletou smlouvu, která by mu mohla vynést až 400 milionů dolarů.

Za saúdským tahem na evropskou fotbalovou hegemonii stojí červnový vstup saúdského státního investičního fondu PIF do tamní fotbalové ligy. Fond získal pětasedmdesátiprocentní podíl v al-Hilál a dalších třech saúdských fotbalových klubech.

Saúdskoarabská liga se i proto začíná etablovat jako významná síla světového fotbalu. Zde je přehled nejvýznamnějších hráčů, kteří již odešli do saúdskoarabské ligy během minulé sezony nebo po jejím skončení.

Z tabulky je zřejmé, že chybělo málo, aby liga překonala poslední milník: nákup absolutní fotbalové superstar. Po neúspěšném červencovém vábení Kyliana Mbappého zafungovala nabídka Saúdů na druhého obra z Paris Saint-Germain.

Přestupová částka za Neymara byla zpočátku neznámá, odhady se pohybovaly mezi šedesáti (což by nebyl ani ligový rekord) a sto padesáti miliony eur (to by byl rekord a prozatím nejdražší přestup léta).

Oba krajní odhady měly svou logiku, přičemž ten nižší odrážel Neymarovu klesající hodnotu jako hráče a jeho špatné vztahy se Saint-Germain. Vyšší naopak zdůrazňoval jeho status fotbalové ikony, kterou zná celý svět.

Výsledná částka devadesát milionů eur není na poměry světového fotbalu nijak obří – v historických tabulkách patří na konec druhé desítky nejdražších přestupů. Na jejich vrcholu je mimochodem právě Neymar s 222 miliony, když v roce 2017 odešel z Barcelony do Paříže.

Co tedy aktuální přestup mění ve světovém fotbale? Podívejme se nejprve na čísla, kam se saúdská liga od příchodu své nové největší hvězdy posunula. Zde jsou rozpočty na přestupy hráčů v letošním létě a celková hodnota hráčů nejvyšší ligy (po oznámení Neymarova přestupu).

Přestupy a hodnota hráčů v nejvyšších fotbalových ligách

Co se týče výdajů na přestupy, saúdskoarabská liga se už vyrovnala Itálii, Francii a Německu a předčila Španělsko. Tomu odpovídá i meziroční skokový nárůst celkové hodnoty jejích hráčů, který nastal zejména po plném zapojení saúdskoarabského státního investičního fondu.

Přestupy a hodnota hráčů v saúdské lize

Z hlediska celkové hodnoty hráčů země pochopitelně za pěti nejlepšími evropskými ligami zaostává, ale je už plně srovnatelná s portugalskou, tureckou, nizozemskou, belgickou a ruskou ligou, jejichž souhrnné hodnoty hráčů se v současnosti pohybují mezi 0,8 a 1,3 miliardy eur.

Pro evropský a světový fotbal tak přichází z Arabského poloostrova historická výzva. V podstatě se jedná o jakýsi „ropný šok“ pro fotbal – nikoli v podobě nárůstu cen ropy, ale v podobě vstupu státních peněz do největší sportovní ekonomiky světa.

Předcházela mu přitom léta pronikání arabských finančních skupin do evropského klubového fotbalu. Zde je přehled neevropských a neamerických vlastníků třiceti nejhodnotnějších fotbalových klubů světa podle amerického Forbesu.

Majitelé světových klubů z Asie a Afriky

Nejznámějším a nejúspěšnějším příkladem je jednoznačně Manchester City, který je v současnosti trojnásobným anglickým mistrem a úřadujícím vítězem Ligy mistrů – a s hodnotou pěti miliard dolarů je pátým nejhodnotnějším fotbalovým klubem na světě.

Klub vlastní emirátská skupina Abu Dhabi United Group, v jejímž čele stojí člen královské rodiny šejk Mansúr bin Zayed, a drží také její sesterský klub New York City FC.

Co bylo kdysi v evropském fotbale „exotickým“ vlastnictvím, je dnes v prostředí největších světových klubů skoro pravidlem. Přidá se do nejvyšších pater světového fotbalu i saúdská liga?

Především to bude vyžadovat, aby tamní investoři dále navyšovali přestupové rozpočty. Zároveň je otázkou, jak půjde hrát vrcholový fotbal v zemi, kde klimatická změna žene teploty k padesátkám. Ronaldo už se nechal slyšet, že největší výzvou je pro něj právě saúdské podnebí…