skip to main content
Český byznys

Roušky pro bandity končí. Přichází respirátor s lidskou tváří

Venku sice už roušky nebudete muset od pondělí nosit, ale tenhle symbol boje s covid-19 tady s námi ještě nějaký čas zůstane. Povinné budou dál v MHD, v obchodech a podobně a v zásobě budou pro případnou druhou vlnu nebo i pro běžná chřipková onemocnění.

A právě teď přichází malá vývojářská česká firma z Turnova s českým patentem na unikátní masku, která může všechny roušky nahradit. Průhledný respirátor vývojáře Petera Knoblocha testují známí čeští lékaři a ode dneška se dá za 1000 korun i koupit.

„Tohle je prostě ochrana s lidskou podobou. Přišlo mi šílené, že se lidi na ulici pod těmi rouškami a respirátory nepoznávají. Že vypadají buď jak banditi, nebo jako vojáci z druhé světové války. A tak jsme během necelých dvou měsíců vymysleli průhledný respirátor, který perfektně sedí, mnohonásobně naplňuje všechny normy a je v něm člověk poznat,“ vysvětluje motivaci Peter Knobloch.

Jeho turnovská firma 3Dtiskarna.cz se jinak věnuje stavbě prototypů, vývojem, vyrábí formy na přesné lití kovů a mimo jiné vyvinula a vyrobila i obdivovaný remake slavného motocyklu Bohmerland.

„Máme v tom ty nejlepší filtry H13, jsou o level výš než současné FFP3, je to celé schválně předimenzované, normu splňujeme dvaapůlkrát,“ říká Knobloch. Filtry HEPA jsou výměnné.

Reklama

Podle něj nic podobného ve světě zatím není. Jeho firma je v malovýrobě schopná vyrábět až 30 tisíc průhledných respirátorů za měsíc, v případě větší poptávky i násobně víc.

„Ale je tu i varianta, že prodáme licenci větším výrobcům, dokud to někdo z Číny neokopíruje. Ale nebude to mít tak jednoduché,“ myslí si Knobloch. Jeho respirátory se chystají vyzkoušet například známí čeští lékaři Pavel Pafko či Jan Pirk a firma se chystá oslovit Ministerstvo zdravotnictví.

Předplatné Forbesu

Podle Knoblocha mají respirátory užití nejenom pro zdravotníky a všechny v první linii v boji s koronavirem pro případnou druhou vlnu, ale hodí se i pro alergiky či pro řemeslníky. „Hlavně, je v tom člověk poznat. Funguje to i pro Face ID na iPhonu, bude to fungovat snad i na letištích a podobně.“

Celá maska se dá používat mnohonásobně opakovaně, sterilizovat horkým vzduchem, dá se čistit v myčce a dají se k ní připojit i oční štíty. Knobloch věří, že se objeví nejenom v českých nemocnicích.