Venku sice už roušky nebudete muset od pondělí nosit, ale tenhle symbol boje s covid-19 tady s námi ještě nějaký čas zůstane. Povinné budou dál v MHD, v obchodech a podobně a v zásobě budou pro případnou druhou vlnu nebo i pro běžná chřipková onemocnění.

A právě teď přichází malá vývojářská česká firma z Turnova s českým patentem na unikátní masku, která může všechny roušky nahradit. Průhledný respirátor vývojáře Petera Knoblocha testují známí čeští lékaři a ode dneška se dá za 1000 korun i koupit.

„Tohle je prostě ochrana s lidskou podobou. Přišlo mi šílené, že se lidi na ulici pod těmi rouškami a respirátory nepoznávají. Že vypadají buď jak banditi, nebo jako vojáci z druhé světové války. A tak jsme během necelých dvou měsíců vymysleli průhledný respirátor, který perfektně sedí, mnohonásobně naplňuje všechny normy a je v něm člověk poznat,“ vysvětluje motivaci Peter Knobloch.

Jeho turnovská firma 3Dtiskarna.cz se jinak věnuje stavbě prototypů, vývojem, vyrábí formy na přesné lití kovů a mimo jiné vyvinula a vyrobila i obdivovaný remake slavného motocyklu Bohmerland.

„Máme v tom ty nejlepší filtry H13, jsou o level výš než současné FFP3, je to celé schválně předimenzované, normu splňujeme dvaapůlkrát,“ říká Knobloch. Filtry HEPA jsou výměnné.

Podle něj nic podobného ve světě zatím není. Jeho firma je v malovýrobě schopná vyrábět až 30 tisíc průhledných respirátorů za měsíc, v případě větší poptávky i násobně víc.

„Ale je tu i varianta, že prodáme licenci větším výrobcům, dokud to někdo z Číny neokopíruje. Ale nebude to mít tak jednoduché,“ myslí si Knobloch. Jeho respirátory se chystají vyzkoušet například známí čeští lékaři Pavel Pafko či Jan Pirk a firma se chystá oslovit Ministerstvo zdravotnictví.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Podle Knoblocha mají respirátory užití nejenom pro zdravotníky a všechny v první linii v boji s koronavirem pro případnou druhou vlnu, ale hodí se i pro alergiky či pro řemeslníky. „Hlavně, je v tom člověk poznat. Funguje to i pro Face ID na iPhonu, bude to fungovat snad i na letištích a podobně.“

Celá maska se dá používat mnohonásobně opakovaně, sterilizovat horkým vzduchem, dá se čistit v myčce a dají se k ní připojit i oční štíty. Knobloch věří, že se objeví nejenom v českých nemocnicích.