V době, kdy aerolinky zavádějí „hladolety“, v nichž si platíte za kufry i vodu na palubě, a snaží se do letadel vecpat ještě další řady sedaček do mnohdy nepochopitelných míst, zjevil se někdo, kdo chce cestujícím cestu letadlem zpříjemnit. Aspoň exkluzivním výhledem. Americká společnost Windspeed navrhla koncept SkyDeck – rozhlednu na křídlech.

V letounech vybavených tímto systémem má být pár sedaček, podobně komfortních jako jsou ty v byznys třídě, které se budou mechanismem v izolovaném tunelu zdvihat mimo kabinu do kapkovitého překrytu na horní straně trupu. Prostorná aerodynamická rozhledna má privilegovaným pasažérům nabídnout tolik atraktivní výhledy na nebe kolem. „Současná zábava pro pasažéry během letu se po dekády mnoho nezměnila,“ tvrdí Windspeed. „Proto jsme chtěli přijít s něčím, co nudu na dlouhých letech ukrátí.“

Windspeed plánuje, že kupole bude vyrobena z materiálů používaných v nadzvukových bojových stíhačkách, čili dost odolných na to, aby snadno odolaly extrémním podmínkám i třeba kolizi s ptákem. Ochranná vrstva zase zamezí mlžení a UV ochrana tam bude proto, aby vizuální zážitek zájemce neoslepil.

Tubus a mechanismus výtahu SkyDeck navýší váhu letounu, což zredukuje počet cestujících i objem nákladu, který může v podpalubí nést. To vše by případnou leteckou společnost obíralo o zisky v už tak ztrátové letecké dopravě. Ovšem aerolinka nabízející exkluzivní výhled by mohla za tyto sedačky požadovat vysokou cenu, případně by se za letu na prémiových místech mohlo vystřídat více zájemců. A tím zaplatit víc.

Windspeed zatím žádné přesné termíny neuvádí, ale koncept, až ho designéři dotáhnou k dokonalosti a projde testy i schvalovacím prostorem, by se mohl stát realitou v příštích několika letech. Pak se nejspíš bude montovat do nejnovějších vysokokapacitních letounů, kde už teď stojí letenka balík.

Ale copak vás by nelákalo koukat na modré nekonečno ve výšce 10 tisíc metrů nad zemí místo toho, abyste hodiny sledovali jen sedačku před sebou?