skip to main content
Breaking News

Rozlučte se s vodkou Stoličnaja. Ruský podnikatel žijící v exilu ji přejmenuje

Pod značkou Stolichnaya (Stoličnaja) už lidé světoznámou vodku nekoupí. Kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu ji chce firma Stoli Group, která lihovinu vyrábí v Lotyšsku, přejmenovat. Nově se v obchodech objeví jako Stoli.

Firma Stoli Group založená v roce 1997 sídlí v Lucembursku a má práva na užití značky Stolichnaya ve 150 zemích světa. Její majitel, podnikatel Jurij Šefler je dlouhodobým kritikem prezidenta Vladimíra Putina a v Rusku kvůli jeho režimu nežije už dvacet let.

V prohlášení firmy uvedl, že na značku Stolichnaya byl vždy hrdý, teď už ji ale její jméno dobře nereprezentuje. Přejmenováním vodky se navíc firma brání bojkotu ruských výrobků, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s napadenou Ukrajinou.

Reklama

Jako reakci na ruskou invazi se jeden ze svých oblíbený výrobků rozhodla přejmenovat také česká pobočka firmy Bidfood. Zákazníci už si tak pod značkou Prima nebudou moci koupit ruskou zmrzlinu, ale nově ukrajinskou.

„Cítíme morální povinnost vymezit se alespoň touto formou proti agresivnímu a nespravedlivému počínání představitelů Ruska a dát jasnou zprávu lidem z Ukrajiny žijícím v České republice či na Slovensku, že na ně myslíme a podporujeme je,“ odůvodnil rozhodnutí vedoucí divize Prima Prokop Volf. 

Ruskou zmrzlinu vyráběla firma Bidfood pod tímto názvem od roku 1992. V novém obalu a pod jménem Ukrajinská ji na trh společnost uvede začátkem dubna. Zatím se v obchodech objevuje zmrzlina se samolepkou s motivem ukrajinské vlajky a textem Podporujeme Ukrajinu, která slovo „ruská“ zakrývá.