Americký podnikatel a zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos dokončil avizovaný prodej akcií firmy celkem za 8,5 miliardy dolarů. V úterý to uvedl v povinném hlášení pro regulační orgány. Jeff Bezos patří k nejbohatším lidem na světě, podle žebříčku Forbes loni disponoval majetkem v hodnotě 171 miliard dolarů.

Bezos akcie prodal ve třech částech, za poslední zhruba dva týdny jich dohromady prodal kolem padesáti milionů. To je počet, o kterém Amazon už dříve informoval, že je má Bezos v úmyslu prodat. V poslední transakci tento týden prodal kolem čtrnácti milionů akcií. Bezos akcie podniku naposledy prodával v roce 2021. Bezos v rámci své filantropické činnosti akcie Amazonu čas od času také rozdával, naposledy v roce 2022.

Vzhledem k tomu, že se loni ze Seattlu ve státě Washington přestěhoval do Miami na Floridě, na dani z prodeje akcií v hodnotě 8,5 miliardy dolarů ušetří téměř šest set milionů dolarů, píše BBC. Výnosy nad 250 tisíc dolarů z prodeje akcií nebo jiných dlouhodobých investic jsou ve státě Washington zdaněny sedmiprocentní sazbou. Naproti tomu Florida státní daně z příjmů ani kapitálových výnosů nemá. Bezos ale výnos z prodeje akcií musí zdanit na federální úrovni.

Když Bezos oznámil, že se stěhuje na Floridu, vyvolalo to spekulace, zda tak nečiní právě kvůli potenciálnímu daňovému účtu, kterému by čelil ve státě Washington. Tam totiž místní vláda schválila novou daň z prodeje velkých balíků akcií. Bezos akcie Amazonu prodává v době, kdy jejich kurz výrazně zpevnil. Za poslední rok se zvýšil o více než 76 procent.

Loni v listopadu Bezos řekl, že jeho rodiče se nedávno přestěhovali zpět do Miami, kde strávil část dětství, a že jim chce být nablízku. Bezos tam ale má i svůj vesmírný projekt Blue Origin, který se postupně přesouvá na floridský mys Canaveral.

„Lauren a já milujeme Miami,“ napsal tehdy Bezos na síť Instagram s odkazem na svou snoubenku Lauren Sánchezovou. „Proto se plánuji vrátit do Miami a opustit tichomořský severozápad,“ dodal. I po ohlášeném prodeji akcií ale zůstává největším akcionářem Amazonu.

Společnost Amazon je největším internetovým obchodem na světě, od roku 2013 působí i v České republice. První distribuční centrum firma v tuzemsku otevřela v roce 2015 v obci Dobrovíz.