skip to main content

Ruce houslisty i nová etiketa. 7 knih, které musíte přečíst tento podzim

Nemá smysl vzdorovat: léto skončilo. Nese to s sebou ale i určité benefity. Nikdo vás nebude soudit, že místo objevování zahraničních i tuzemských krás zůstanete doma na gauči. S knihou, která vás natolik vtáhne do svého děje, že zapomenete na svět okolo, se to bude dělat o tolik snáz.

Tady je sedm knih, které potřebujete mít ve své knihovně právě teď.

Alena Ježková: Ruce houslisty

Pokud se vám líbil román Hana od Aleny Morštajnové, Ruce houslisty vzbuzují podobná očekávání. Jedná se o sedm volně navazujících povídek, které vykreslují židovskou rodinu Schillerů a její osudy na pozadí nelehkých československých dějin 20. století. Sympatické je, že přehnaný sentiment tu nenajdete, i přesto vás příběh strhne.

Leila Slimani: Země těch druhých

Leila Slimani patří k nejzajímavějším postavám mezinárodní literární scény. Narodila se do zámožné rodiny v Maroku, její matka byla jednou ze zdejších prvních lékařek-žen. Studovala ve Francii, kde se také etablovala se svou literární činností, za kterou už získala několik prestižních cen.

Země těch druhých přináší možná pro nás Čechy vzdálené téma: francouzskou okupaci v Maroku a otázku kolonialismu. Ale zároveň je zde skvěle vykreslená ženská otázka v nesvobodné společnosti, a hlavně… ten jazyk! Slimani píše s přesností chirurga.

Kazuo Ishiguro: Nokturna

Co může znít melancholičtěji než podtitul knihy „Pět příběhů o hudbě a soumraku“? Kazuo Ishiguro je mistr nálad. Tuhle knihu si musí přečíst každý, kdo má problém udržet pozornost s delším textem. Tady se ztrácet mezi řádky totiž rozhodně nebude.

Pětice volně propojených příběhů, které se odehrávají v Benátkách, Londýně i třeba v Beverly Hills, vypráví o lásce, úspěchu i životních krizích. V tempu tak pozvolném a komorním, až vám v uších začne znít Chopinovo Nokturno.

Florian Illies: 1913. Co jsem ještě chtěl vyprávět

Reklama

Pokud jste nečetli prvotinu německého historika Floriana Illiese 1913. Léto jednoho století, měli byste to okamžitě napravit. Bestseller, který v krátkých, velmi vtipných črtách popisuje, co se stalo v roce, kdy se zdálo vše možné, má pokračování.

Illies nás opět vezme do Vídně, Prahy či Berlína, abychom zjistili ty nejpikantnější anekdoty o dobových prominentech a zcela se ponořili do tehdejšího zeitgeistu.

Marek Rabij: Život na míru

Kdo vyrobil vaše oblečení? Polský novinář Marek Rabij nemilosrdně dokumentuje nepříjemnou pravdu, která v sobě zahrnuje dětskou práci, přesčasy i rozpadající se továrny.

Rabij není moralista ani lovec senzací, nýbrž poctivý dokumentarista, který se po tragédii v Dháce, kde se v roce 2013 zřítila osmiposchoďová textilní továrna Rana Plaza a pohřbila v troskách více než tisíc lidí, vydal na místo dění. Mluvil s místními a zkoumal, jak mohou se svou výplatou vyžít ve slumech. Velmi překvapivě je ale kniha hozenou rukavicí také populárnímu hnutí pomalé módy.

Rónán Hession: Leonard a hladový Paul

Irský hudebník a státník úředník Hession napsal debut, za který získal cenu British Book Award za rok 2020. A prvotina je to vpravdě odzbrojující, protože chválí obyčejnost, průměrnost, ale zároveň vám ukáže, jak si užívat každodennost.

Hrdinové jsou obyčejní třicátníci Leonard a Paul, kteří se pomocí hraní deskových her, humoru a někdy i mlčení snaží ustát všechny bouře, kterými současná společnost prochází.

Modern Maners: Instructions for living famously well

Eseje o tom, jaká etika by vlastně měla platit v 21. století a co to dnes znamenají ony „dobré mravy“, dala dohromady redakce časopisu The Gentlewoman.

Nejzajímavější přispěvatelé, kteří nejsou obyčejnými novináři, ale spíš literáty ověnčenými cenami, se zamýšlí nad tím, jak dnes správně kondolovat i být nejlepším hostitelem.